NANO Online, IUPAC Standards Online, WBIS Online Veri Tabanları Deneme Erişimine Açılmıştır

Sayın Araştırmacılar,

 

Aşağıda bilgisi bulunan  online veri tabanı belirtilen tarihe kadar kütüphanemiz kullanıcılarına deneme erişimine açılmıştır. Bu veri tabanlarına aşağıda yer alan linklerden veya kütüphanemiz web sayfasında yer alan "deneme amaçlı veri tabanları" linkinden (https://kutuphane.adu.edu.tr/default.asp?idx=313930) ulaşabilirsiniz.

 

  1. NANO OnlineBu veritabanı Nano teknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, malzeme bilimleri ve  tıp gibi - araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veritabanındaki bilgi ve icerik De Gruyter tarafından Nano teknoloji alanında yayımlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmistir. Veritabanı oluşturulurken Amerikadaki MIT ve Kaliforniya Teknoloji Enstitusu ile Almanyadaki Max Planck Enstitüsü gibi çok önemli kurumlardan gelen alanında uzman editör ve yazarlarla çalışılmıştır.

 

    Erişim linkiwww.degruyter.com/db/nano

    Erişim Bitiş Tarihi: 30.05.2018

 

  1. IUPAC Standards OnlineIUPAC  kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar” ise kısaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır. 

                IUPAC Standards Online 1960’dan beri IUPAC kurumunun Pure and Applied Chemistry adli resmi dergisinde yayımlanmış standardları toplayarak bir araya getiren, bu standardlara  erişimi kolaylaştıran ve alanında tek olma özelliği gösteren bir veritabanıdır.  Veritabanının sunduğu arama butonu yardımıyla 12 farklı kriterde arama yapılıp, arama sonuçları 6 farklı kategoride filtrelenerek daraltabilir. Veritabanı ayrıca konuları 17 ana konu kategoriye, ana kategorinin altında da 172 yardımcı kategoriye ayırarak kolay arama yapma imkanı sunmaktadır.

 

    Erişim linkiwww.degruyter.com/db/iupac

    Erişim Bitiş Tarihi: 30.05.2018

 

  1. WBIS Online – Türk ve Arap İslam ArşivleriWBIS Online kısaca bilimden sanata, politikadan kültüre  kadar toplumdaki her sınıftan, meslekten, gruptan insanlar hakkında  çok kapsamlı ve geniş çaplı bilgi sunan biyografik bir veritabanıdır. Bu veritabanı Türk, İngiliz, Hint, Amerikan gibi yaklaşık 50 tane arşivin bir araya getirilmesiyle oluşmuş olup toplamda 6 milyondan fazla insan hakkında bilgi içermektedir. Veritabanı sadece hakemli orijinal kaynaklardan bilgiler içermekte olup özellikle tarih olmak üzere  edebiyat, sosyoloji, classical studies gibi alanlarda çalışmalar yapan araştırmacılar için cok yararlı bir kaynaktır. WBIS Online içindeki arşivlerden Arab-Islam arşivi 376 kaynaktan 152,000 kişi hakkında 200,000 den fazla makale içermekte olup Türk arşivi de 157 kaynaktan 89,000 kişi hakkında 127,000 makale içermektedir.

 

    Erişim linkihttp://db.saur.de/WBIS/autologin?user=adnan

    Erişim Bitiş Tarihi: 30.05.2018

27 Mart 2018 Salı - 08:58:49
 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu