ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text Veri Tabanına Abonelik Gerçekleştirildi

Dünyadaki en geniş kapsamlı Tez Veri Tabanı olan “ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text”’e ULAKBİM-Ekual Kapsamında abonelik gerçekleştirilmiştir.

 

Aşağıda bilgisi bulunan  online veri tabanı belirtilen tarihe kadar kütüphanemiz kullanıcılarına deneme erişimine açılmıştır. Bu veri tabanına aşağıda yer alan linklerden veya kütüphanemiz web sayfasında yer alan "E-Tez Veri Tabanları" linkinden (https://kutuphane.adu.edu.tr/default.asp?idx=31343635 ) ulaşabilirsiniz.

 

1)      ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text:  Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ile, ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır.   2 milyondan fazla tez PDF formatında indirilebilmektedir. 1997 yılından sonraki birçok tez veritabanında tam metin olarak erişilebilmektedir. Her yıl 130.000'den fazla yeni tez veritabanına eklenmektedir. 

 Amerikan Kongre Kütüphanesi resmi tez deposu olan ProQuest Dissertations and Theses Global, başka herhangi bir biçimde yayınlanmamış önemli birincil araştırmalara erişim sunar. Araştırmacılar, 2015 Charleston Danışman Okuyucuların Seçimi Ödülleri'nde En İyi Arayüz ödülü alan ProQuest Dissertations and Theses Global platformundan ihtiyaç duyabilecekleri her disiplinde yayımlanan master ve doktora tezlerine erişebilirler. Kullanıcıların ara yüzü Türkçe olarak kullanması mümkündür. 

  1. yüzyıla kadar uzanan bu veri tabanı, 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir.

 

     Erişim linki: https://search.proquest.com/dissertations/index

     Kullanım Rehberi : https://kutuphane.adu.edu.tr/webfolders/rehberler/ProquestDDFT.pdf

 

18 Mayıs 2018 Cuma - 16:41:30
 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu