14 Kasım Diyabet Günü Etkinliği Gerçekleşti

19 Kasım 2018 Pazartesi - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 449 kez okundu

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı tarafından düzenlenen etkinlik Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyeleri Bloğu Seminer Salonu’nda gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Tolga Ünüvar, insülinin bulunmasıyla gelişen tedaviler hakkında bilgi vererek, diyabetli yaşamda egzersiz, diyet, eğitim ve insülinin önemini anlattı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Bekir Dağlı Pediatri dallarının önemine vurgu yaparken, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Fahriye Tosun, genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve beslenme bozukluğu etmenlerinin, TİP 1 diyabet hasta sayısının giderek arttığını, tedavinin zorlaştığını belirtti. Prof. Dr. Tosun sağlıklı ve uzun bir yaşam için hekim ve diyetisyenlerin önerilerine uyarak diyete dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.

Doç. Dr. Ahmet Anık, pankreastaki hasar ile vücudun insülin üretememesi durumunda diyabetin oluştuğunu belirterek “Otoimmün hastalıklardan diyabetin 100 yıla dayanmayan bir tedavide geldiği noktayı görüyorsunuz. Kullandığımız insülinleri iyileştirmek için çalışmalar devam ediyor ve pompa teknolojisi giderek ilerliyor.” dedi. Hekime danışılmadan alternatif bir tedavi denenmemesi önerisinde bulunan Doç. Dr. Anık, “Diyabeti ne kadar sağlıklı yönetirsek, hemşire, diyetisyen ve hekim ile uyum içerisinde olunursa gelecek yıllar bize o kadar parlak görünüyor. Hepinize sağlıklı bir hayat diliyorum. Ekip olarak koşullar ne olursa olsun her daim yanınızda olacağımızı unutmamanızı istiyorum.” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Konuşmaların ardından gerçekleşen illüzyon gösterisi çocuklar tarafından büyük beğeni toplarken, bowling ve oyun alanında da çocuklar doyasıya eğlendi.

Etkinlik diyabetli çocukların ara öğün beslenmesi ile sona erdi.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu