ADÜ Tarım ve Orman Bakanlığının Pilot Üniversitesi Oldu

21 Mayıs 2019 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 798 kez okundu

Aydın’da tarım ve hayvancılığın daha optimum şartlara taşınması ve reel ekonomiye en üst düzeyde katkı sunulması amacıyla hayata geçirilebilecek projeleri konuşmak ve tartışmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla Bakanlık Hayvancılık Şube Müdürü Cengiz Ceylan’ın katıldığı toplantı, 20 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti.

Üniversitemiz Veteriner Fakültesinde Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Veteriner ve Ziraat Fakültesi dekanları ve ilgili fakültelerin bölüm başkanları da katıldı. Tarım ve hayvancılığın sadece problemlerinin değil, sektörü daha iyiye götürmek için nelerin yapılabileceğinin de tartışıldığı toplantıda; üretimsel problemleri çözmek amaçlı sahaya yönelik çalışmaların yapılmasına, üreticiyi güçlendirip rekabet gücünü arttıracak bilimsel çalışmaların sahaya yansıtılması gerekliliğine dikkat çekildi. Üreticinin üretme gücünün ve motivasyonunun arttırılmasının ülke ekonomisini güçlendireceği, bu amaçla Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin her türlü desteği vereceği Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir tarafından belirtildi.

Üniversitemiz Tarım ve Hayvancılıkta Pilot Bir Uygulamanın Öncülüğünü Yapacak

Aydın’a katma değer getirecek büyük bir projenin ilk adımını attıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile konuyla ilgili geçen hafta Ankara’da yüz yüze görüştüklerini söyledi. Bakanlığın Türkiye genelinde oluşturduğu iki pilot üniversiteden birisi olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin çalışmalar yürüteceğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir “Üretilen her proje reel sektöre dokunacak. Zaman içinde Üniversitemizin Ziraat ve Veteriner Fakülteleri Tarım Bakanlığının bir kuluçka merkezi, Ar-Ge merkezi gibi çalışıyor olacak. İncir, kestane, zeytin, pamuk gibi İlimizin lokomotif ürünlerinin yanı sıra et ve süt besiciliğinde de üreticiden tüketiciye daha çok kazanç sağlayacak şekilde dağıtımın sağlanması için çalışmalar yürütülecek. Tarım ve hayvancılık alanında şehir, bölge ve ülke ekonomisine pozitif katkı oluşturabilecek projelerin öncülüğü yapılacak.” dedi.

Hayvancılık Genel Müdür yardımcısı Cengiz Ceylan, toplantının çok verimli geçtiğini, Bakanlık olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin konuya duyarlılığından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Ayrıca daha somut adımlar atmak için bu toplantının ikincisini Tarım ve Orman Bakanlığında, Aydın tarımına katkı ve emek vermiş ilgili paydaşların Üniversite öncülüğünde katılımıyla Bakan Pakdemirli’nin de teşrifleriyle yapmak istediklerini belirtti.

Haberin Videosu İçin Tıklayınız

 

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu