Haberler

Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıl Dönümünü Kutladık

18 Mart 2019 Pazartesi - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1953 kez okundu

Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitlerini Anma Günü, Üniversitemiz Tralleis Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Prof. Dr. Ali Akyol, Genel Sekreterimiz Baki Aslantaş, fakülte dekanları, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Reşat Kartal, Çanakkale Savaşı’nın bir “Destan” olduğunu dile getirerek bizlere düşen en büyük görevin bu destanı yaşatmak olduğunu vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir konuşmasına,  Çanakkale Zaferimizin 104. yıl dönümünü millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ettiğimizi ifade ederek Çanakkale Destanı’nın başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarını yâd ederek başladı.

O Mezar Taşlarında Gönül Coğrafyamızın İzi Var”

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin asırlık uykusundan uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu abideleştirdiği topraklardır. Çanakkale Savaşı, yedi düvele meydan okuyan dönemin en modern ordularını dize getiren tarihin akışını değiştiren ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır. Bizim millet anlayışımızın milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi Çanakkale’de çizilmiş, özünü kökünü burada bulmuştur. Bu ruhu anlamayan, milliyeti de milliyetçiliği de anlayamaz. O mezar taşlarında Bağdat, Şam, Kudüs var. Bakü var, Saraybosna var. O mezar taşlarında Gazze var, Gümülcine, Üsküp var, Taşkent var, Buhara var… Anafartalar’da Arıburnu’nda  “Gönül Coğrafyamızın” izi var. Çanakkale’yi anlayamayan, Türkiye’yi asla anlayamaz.

“Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Önsözü’ dür”

Öldü denilen İmparatorluğun dünyanın en kesif ordularını yerle yeksan ettiği Çanakkale Savaşı’nda birliğin beraberliğin kardeşliğin imanın ve muhabbetin en çarpıcı örneklerinin yaşandığını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Çanakkale’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin “Önsözü” olduğunu ifade etti. Sözlerini sürdüren Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Tüm olumsuz koşullara rağmen iman, azim ve vatan sevgisiyle kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimizi de zafere ulaştıracak mücadeleci ruhun güçlenmesine vesile olmuştur. Çanakkale’de yakılan meşale, istiklal mücadelemizde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yolumuzu aydınlatmıştır. Cumhuriyetimiz, Çanakkale gibi, Kurtuluş Savaşı gibi büyük mücadelelerin büyük fedakarlıkların üzerine inşa edilmiştir.” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in konuşmalarının ardından törene katılanlara, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından “ Dönmeyi Hiç Düşünmediler” “Bir Hilal Uğruna” yazılı tişört dağıtıldı.

Çanakkale Koşusu Yoğun İlgi Gördü

Konuşmaların ardından Üniversitemiz öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği ve Rektörümüz Osman Selçuk Aldemir’in başlattığı 3 bin 500 metrelik “Çanakkale Koşusu” gerçekleşti. Koşunun ardından dereceye giren öğrencilerimize Üniversitemiz öğretim üyelerince madalyaları takdim edildi. Etkinliğin sonunda buğday çorbası, üzüm hoşafı ve bir somun ekmekten oluşan “Çanakkale Menüsü” dağıtıldı.