Ebediyete İntikalinin 79. Yıl Dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Andık

10 Kasım 2017 Cuma - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 937 kez okundu

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. Yılında 10 Kasım 2017 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda düzenlenen törenle anıldı.

Törene Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Törün Özer, fakülte dekanları, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Törün Özer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin Türk Milletini derinden üzdüğünü ifade ederek Atatürk’ün, yaptığı yeniliklerle kısa bir sürede Türk Milletine çağ atlatmasıyla aramızda yaşamaya devam ettiğini söyledi. Yunanistan ile yıllarca savaşmasına rağmen Yunanistan başbakanı Venizelos’un 1934 yılında Atatürk’ü Nobel Barış Ödülüne aday göstermesini de anlatan Prof. Dr. Törün Özer, Atatürk’ün dünya barışına yaptığı katkıları vurguladı. Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet eden Atatürk’ün manevi miras olarak bizlere bilim ve feni bıraktığını, üniversite olarak bu bilim ve feni rehber edinmemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Törün Özer’in konuşmalarının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Musa Gümüş “ Atatürk ve 10 Kasım” konulu sunumunu yaptı. Yrd. Doç. Dr. Gümüş yaptığı sunumda, Atatürk’ün yetiştiği dönemde herkesin ortak düşüncesinin devleti kurtarmak üzerine şekillendiğini vurgulayarak Atatürk’ün yetiştiği dönemin Atatürk’ün kişiliği üzerindeki etkilerini anlattı.  Yrd. Doç. Dr. Gümüş, Sürekli savaşlar ve alınan mağlubiyet şartları altında morali bozulan halkı Mustafa Kemal’in karizmatik liderliğinin, buhrandan çıkararak tekrar mücadele eder hale getirdiğini söyledi. Atatürk ilkeleri hakkında da bilgiler veren Gümüş, Atatürk ilkelerinin doğmalardan uzak olduğunu günümüzde geliştirilerek sürdürülebileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından program, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanı Esra Çetin yönetiminde Bağlamada Ali Mahsuni Seven, Piyanoda Emre Erşen, Ritim Sazda Sametcan Gökduman ve Solist Yudum Çiçek’in müzik dinletisi ile program sona erdi.

 

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu