El Sırtından Koroner Anjiyografi İşlemi Aydın'da İlk Defa Gerçekleştirildi

16 Ekim 2018 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1383 kez okundu

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Cemil Zencir, Aydın'da ilk defa el sırtından koroner anjiyografi işlemini gerçekleştirdi.

69 yaşındaki Meral Dülger’in göğüs ağrısı nedeniyle Hastanemize başvurduğunu hastada hipertansiyon ve şeker hastalığı olduğu için titiz bir kardiyak değerlendirme yapıldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Zencir, “Efor testinin pozitif olması üzerine el sırtından koroner anjiyografi işlemi yaptık. Kalbi besleyen atardamarları net olarak değerlendirdik, damarının açık olduğunu saptadık. Hastamızın ilaç tedavisini düzenleyerek aynı gün taburcu ettik.” sözleriyle hastaya uygulanan işlem hakkında bilgi verdi.

Koroner anjiyografi ve stent yerleştirme işleminde el bileği damarının kullanılmasının, işlem sonrasında istenmeyen yan etkilerin azalmasını sağlayan bir yöntem olduğunu aktaran Zencir, “Kanamanın çok kolay kontrol altına alınması, hastaların işlemden sonra gündelik hayatına hızlı bir şekilde dönmesi ve hastalara güvenli bir konfor sağlanması en önemli avantajıdır.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Cemil Zencir,  “El bileğinden yapılan koroner anjiyografi işlemine göre el sırtından (enfiye kutusundan) yapılan koroner anjiyografi, daha kolay hissetme ve girişim, daha az nöropati (sinir hasarı),  kanama ve işlem sonrası daha az bası gereksinimi gibi kolaylıklar sunmaktadır.  Dünyada popüler olan bu giriş tekniğini ilk kez Aydın’ da Üniversitemiz Hastanesinde başarıyla gerçekleştirdik.” sözleriyle işlem hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

 

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu