“Kendi Değerlerimiz”le Sağlıklı Beslenme ve Sporu Konuştuk

21 Kasım 2017 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1350 kez okundu

Geleneksel hale gelen "Kendi Değerlerimiz" adlı söyleşi programı “Spor” konu başlığıyla, 20 Kasım 2017 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın moderatörlüğünde Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti.

Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yanı sıra Merkez Valisi Hakan Yusuf Güner, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Törün Özer, Prof. Dr. Halil Kırnak, Genel Sekreter V. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, personelimiz ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Üniversitemiz akademik personelinin bilgi birikimlerini ve deneyimlerini paylaştığı “Kendi Değerlerimiz” programında bu kez Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğretim elemanları BESYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Güreş, Doç. Dr. Reşat Kartal,  Yrd. Doç. Dr. Çağatay Dereceli,  Okutman Berfin Serdil Örs, Fitness Antrenörü ve Sağlıklı Yaşam Koçu Mert İstek ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Serdal Öğüt konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, “Sağlıklı beslenme ve spor ilişkisi, spor mu egzersiz mi?, Aşırı derece spor yapmak vücudumuza zarar verir mi?, Vücut geliştirmede kullanılan protein tozları sağlığımızı tehdit eder mi?, Ne kadar sıklıkla ve ne kadar yemeliyiz?” konularına açıklık getirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte  “Kendi Değerlerimiz” programlarıyla en sıkıcı olabilecek konuları insanlara keyifli bir şekilde anlatarak geniş kitlelere ulaşmayı başardıklarını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, BESYO’nun Merkez Kampüse taşınma sürecini anlatarak kısa zamanda BESYO tesislerinin alt yapısının tamamlandığını ve bunun da başarıyı getirdiğini anlattı. Türkiye genelinde en başarılı ilk beş okuldan biri olmayı başaran BESYO’nun, milli sporcu yetiştiren bir okula dönüştüğünü kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Bircan, ülkemizi birçok klasmanda dünyada temsil eden sporcularımızın Üniversitemizde yetiştiğini vurguladı.

Rektörümüzün açılış konuşmalarının ardından kendilerini tanıtan panelistler, sağlıklı beslenme ve spor konusunu masaya yatırdı.

Günümüzün en büyük sorunlarından birinin hareketsiz yaşam olduğunu vurgulayan konuşmacılar, hareketsiz yaşamın kalp damar rahatsızlıklarının sebebi olduğunu ve masa başı çalışma ortamının bu rahatsızlığa davetiye çıkardığını söyledi. Bununla beraber aşırı derece spor yapmanın da vücut sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu dile getiren öğretim elemanları aşırı spor yapmanın kalbi zorladığı için zararlı olduğu konusunda görüş birliğine vardı. Spor mu egzersiz mi,  tartışmasıyla devam eden etkinlikte vücudumuzun hareket etme üzerine kurgulanmış bir sistem olduğu ve buna bağlı olarak sporun da egzersizin de doğru bir şekilde yapılması gerektiği anlatıldı. “ Hareket et zinde kal” sloganıyla ülke genelinde spor tesislerinin sayısının arttırılması ve çocukların spora gönderilirken yarışmacı ruhuyla birbirleriyle rekabet eden bireyler olarak yetiştirilmemesi gerektiğinin altı çizildi.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden dünyaca ünlü haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun da anıldığı etkinlikte, Süleymanoğlu’nun kırdığı dünya rekorlarının anlatıldığı video izlendi.

Öte yandan protein tozları hakkında da bilgiler veren konuşmacılar, bu konuda oldukça fazla bilgi kirliliği olduğuna dikkat çekerek vücudun doğasına aykırı olabilecek beslenme tarzlarından uzak durulması gerektiğini vurguladı. Ünlü Tıpçı İbni Sina’nın  “Yediğin zaman az ye kolayca hazmedebileceğin kadar ye, şifa hazımdadır."  sözlerinin de anımsatıldığı etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Bircan, Peygamber efendimizin Hz. Ayşe ile birlikte Mekke’nin etrafını dolaşarak spor yaptığını ifade ederek "Ademoğlu karnından daha kötü bir kap doldurmamıştır. Oysa ki Ademoğlu için belini doğrultacak birkaç lokma yeterlidir. Şayet mutlaka yemesi gerekiyorsa, o zaman midesinin üçte birini yemek, üçte birini su, üçte birini de nefes için ayırsın." hadisine dikkat çekti.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Serdal Öğüt’ün bağlama eşliğindeki müzik şöleni, Fitness Antrenörü ve Sağlıklı Yaşam Koçu Mert İstek’in zeybek gösterisiyle devam eden etkinlik, katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın konuşmacılara teşekkür belgesi vermesiyle son buldu.

 

 

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu