Öğretim Üyemizin AB Destekli Proje Toplantısı Polonya’da Gerçekleşti

24 Aralık 2018 Pazartesi - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 916 kez okundu

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yılmaz’ın yürütücüsü olduğu “Yüksek Öğrenimde Arı Ürünlerinin Tedavi Edici Etkileri” isimli Avrupa Birliğinin (AB) desteklediği projenin üçüncü toplantısı 09 - 12 Aralık 2018 tarihinde Polonya’nın Wroclaw kentinde gerçekleşti.

Üniversitemiz,  Çanakkale Onsekiz Mart ve Balıkesir Üniversiteleri, Polonya Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri, Litvanya Alexandras Stulginkis ve Slovakya Nitra Tarım Üniversitelerinin iş birliğiyle yürütülen projede bir yıldır çalışmalar sürdürülüyor.  Proje sonunda yükseköğrenimde ‘apiterapi’ konusunda oluşturulacak proje çıktılarının ve müfredatın, lisans, yüksek lisans öğrencileri ve akademisyenler için önemli olacağı bildirildi.

Toplantıda, Üniversitemizin sorumlu olduğu iş paketleri ile projenin yaygınlaştırma faaliyetleri hakkında rapor sunuldu. Toplantının ilk günü tüm partnerler,  kendi iş modülleri ile ilgili sunumları yaparak konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Toplantının ikinci gününde ise Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri Üniversitesinden Doç. Dr. Barbara Krol, proje kapsamında yapılan bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler vererek yürütülen projenin insan ve hayvan sağlığı açısından önemini dile getirdi.  Dördüncü toplantıya kadar çıkarılacak el kitapçığı ile ilgili ayrıntıların tamamlanmasına karar verildi.

Prof. Dr. Yılmaz, insan ve hayvan sağlığı açısından doğru üretilen arı ürünlerinin apiterapide kullanımının giderek önem kazanacağını ve bu konuda özellikle de ziraat fakültelerinde arıcılık dersleri ve eğitiminin öneminin çok daha artacağını söyledi.

“Tıbbi Tedavilerde Arı Ürünlerinin Kullanımı Giderek Yaygınlaşacak”

Prof. Dr. Mete Karacaoğlu,  arı sütü, polen, propolis, balmumu, arı zehiri, erkek arı larvası, arı ekmeği gibi arı ürünlerinin, birçok sağlık probleminin tedavisinde destekleyici amaçla kullanıldığını ve tıp dünyasının arenası olarak kabul edilen PUB-MED’de arı ürünleri ile ilgili özellikle son yıllarda çok sayıda bilimsel yayının yapıldığını ifade etti. Bu anlamda,  insan ve hayvan sağlığında sorun olan virüs, bakteri ve mantari etmenlerle mücadelede, tıbbi tedavilerde doğal ürünler olarak başta propolis olmak üzere birçok arı ürünün kullanımı giderek yaygınlaşacağını belirtti.  Karacaoğlu, bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konunun uygun ve sağlıklı arı ürünleri üretimi olduğuna vurgu yaptı.

“Uygun Biçimde Üretilmeyen Arı Ürünleri Yarardan Çok Zarar Getirir”

Prof. Dr. Mete Karacaoğlu, uygun biçimde üretilemeyen, bilinçsiz, deneyimsiz ve kontrolsüz şekilde üretilen arı ürünlerinin kullanımının yarardan çok zarar getireceğini vurguladı. Karacaoğlu, arı ürünlerin her birinin özel etkileri olduğunu, bu yüzden araştırmaya dayalı bilgilerin kullanılması gerektiğini belirterek son yıllarda bu konuda yapılan çalışmaların hız kazanmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Sözlerini sürdüren Karacaoğlu, “Bütün arı ürünlerinin etkinliğinin belirlenmesi, destekleyici olarak sağlık alanında kullanılmasıyla birlikte, arıcılık sektörü de, ürün çeşitliliğini ve kalitesini arttırmaya yönelecektir. Koloni, varlığı yönünden büyük potansiyele sahip olan

“Türkiye Arı Kolonisi Varlığı Yönünden Büyük Potansiyele Sahip” 

Türkiye, aynı zamanda geçmişten gelen ciddi bir arıcılık kültürüne de sahiptir. Bu potansiyelin doğru ve verimli kullanılması gerekmektedir. ‘Yüksek Öğrenimde Arı Ürünlerinin Tedavi Edici Etkileri’ adlı AB projesinin bu anlamda önemli bir proje olduğunu, proje dahilinde elde edilecek çıktıların özellikle 5 dilde yayınlanarak; Türkiye’de, Avrupa’da ve dünyada, arıcılık camiasına bu konuda eğitim alacak herkese, yapılacak bilimsel çalışmalara büyük yarar sağlayacaktır. Bununla birlikte iyi bir arıcılık alt yapısı ve deneyime sahip Üniversitemiz Ziraat Fakültesi olarak projeye verdiğimiz destekle, arı ürünlerinin sağlık sektöründe kullanımı açısından farkındalık yaratma konusunda katkımızın olacağını ve bunun da öğrencilerimiz,  Fakültemiz, ve Üniversitemiz adına bir kazanım olacağını düşünüyorum.”diye konuştu.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu