Rektörümüz Dünya Gıda Zirvesi’nde Ülkemizi Temsil Etti

31 Ağustos 2018 Cuma - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 2397 kez okundu

Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 30 Ağustos- 31 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleşen Dünya Gıda Zirvesi’nde Ülkemizi temsil etti.

Prof. Dr. Bircan, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) görevlendirmesi ve Danimarka Çevre ve Gıda Bakanı Jakob Ellemann Jensen’in daveti ile Dünya Gıda Zirvesi’ne katılırken, etkinliğin açılış konuşmasını Danimarka Prensesi Mary Crown yaptı.

Danimarka Prensesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Gıda Zirvesine ilk gün aralarında 7 bakanın da bulunduğu 40 farklı ülkeden akademisyen, büyükelçi, belediye başkanı, ünlü şef ile Alibaba, Google ve IBM gibi önemli 48 şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

Dünya Gıda Zirvesi’nde Danimarka Prensesi ile “Türkiye ve mülteciler” hakkında sohbet etme imkânı bulan Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Türkiye’deki milyonlarca mülteci ve tüm dünyadaki mazlumlar için ülke olarak yaptığımız olağanüstü işlerden bahsetti. Danimarka Çevre ve Gıda Bakanı Jakob Ellemann ve Hindistan Gıda İşleme Endüstrisi Bakanı Harsimrat Kaur Badal ile dünyadaki gıda krizi üzerine sohbet eden Rektörümüz kendilerine Türkiye’deki gıda sektörünün durumunu anlatan kitapçığı ve ilimize özgü hediyeleri takdim etti.

Zirvenin ikinci gününde, Ülkemizdeki gıda güvenliği ve Türkiye’nin gıda sektöründeki yeri üzerine konuşma yapan Prof. Dr. Cavit Bircan, böylesine özel bir topluluk içinde Türkiye’yi temsilen bulunmaktan onur duyduğunu belirterek “Güvenilir gıda üretiminden gastronomiye, gıda hastalıklarından israfın önlenmesine, bilişim teknolojisinin gıda sektöründe kullanılmasından e-ticarete, bunların çevre, sağlık ve ekonomiyle ilişkisine ve gıda kıtlığına kadar birçok önemli konunun konuşulduğu oturumlar oldukça verimli geçti.” dedi.

Danimarka Parlemento Binası’nda “Better Food For More People” “Daha Çok İnsan için Daha İyi Gıda” temasıyla gerçekleşen Dünya Gıda Zirvesi, Türkiye’den endüstri kuruluşlarının da katılımıyla 2 gün sürdü.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu