Selçuklu’nun İzleri Sürüldü

14 Eylül 2017 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1586 kez okundu

Üniversitemiz Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin Anadolu Selçuklu Dönemi eserlerinin izini Orta Karadeniz Bölümünde sürdü. Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca’nın destekleriyle Anadolu Selçuklu Dönemine ait yapıların araştırılması çalışmalarına Çorum’dan Ağustos 2017’de başlandı.

Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin Başkanlığında, Üniversitemizden mezun olarak meslek hayatına başlayan Sanat Tarihçisi Yusuf Bakıcı ve Arkeolog Hüseyin Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen Bafra Müzesinden Sanat Tarihçisi Rafet Karaçal’dan oluşan ekip bölgede bulunan önemli Selçuklu eserlerinin tespit ve belgelendirmesini yaptı. Çorum’un güney ilçelerinden Alaca’da yapılan incelemelere Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez de katılarak çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada yapılan çalışmalarla bölgenin kültürel ve turizm yönüyle gelişimine vurgu yapılarak ülkemizin kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarda Üniversitemizin öncü bir rol üstlenmiş durumda olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Şahin, 10 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Türkiye’de aklanında öncü kuruluşlardan biri olduğunu vurgulayarak bu merkezle birlikte Üniversitemiz öğrencilerinin Anadolu’daki Selçuklu eserlerinin yüzde 80’ini yerinde görerek öğrendiğini sözlerine ekledi.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu