Üniversitemiz Türkiye’de Bir İlke Daha İmza Attı: Enerji Dostu Hastane

27 Şubat 2018 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 4731 kez okundu

Üniversitemiz, Sağlık Bakanlığının “Enerji Dostu Hastane” projesi kapsamında sürdürülebilir enerji kaynağı olan güneşten enerji elde ederek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Güneşten elde edilen enerji trijenerasyon sistemiyle ısıtma, soğutma ve elektrik üretiminde kullanılacak.  Dünyada sadece Belçika’da kurulan trijenerasyon sistemi ikinci olarak Üniversitemizde tamamlanarak Mart ayında faaliyete geçecek.  Bu projeyle Hastanemiz enerji maliyetlerinin yarısını karşılamayı hedefliyor.

BRICKER Projesiyle Hastanemiz Kendi Enerjisini Üretecek

Mevcut kamu binalarının enerji verimliliğini arttırmaya yönelik Avrupa Birliği (AB) destekli bir proje olan BRICKER ( Kamu Binaları için Enerji Tasarrufu Sağlayan Maliyet Etkin Tadilat Stratejileri)  Projesi ile Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi kendi enerjisini üreterek A Blok enerji maliyetlerini yüzde elli oranında azaltmayı hedefliyor. AB yedinci çerçeve programı kapsamında gerçekleşen projeyle Üniversitemiz, uygulama binası sahibi olarak projedeki yerini aldı. Proje kapsamında uygulanacak pasif sistem iyileştirme çalışmaları bina cephe ve çatı yalıtım konularını içerirken, aktif sistem çalışmaları ise 1,3 MW kapasitesindeki Parabolik Güneş Kollektörlerinden oluşan güneş sahasından elde edilecek yenilenebilir enerji kaynağından ısıtma, soğutma ve elektrik üretimi yapacak bir trijenerasyon sistemi kurulumu çalışmalarını içeriyor.

15 Milyon Euro Bütçeli Proje

BRICKER Projesi kapsamında Avrupa Birliğinden Üniversitemize 2.7 milyon EURO ayni ve maddi yardım sağlandı. 6 Avrupa ülkesinden 18 partnerle yürütülen Projede, Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi A Bloğu ile Liege Üniversitesine ait (Belçika) 2 adet kamu binasında yapılacak teknolojik yatırım ve iyileştirmelerin hayata geçirilmesi için öngörülen toplam tutar, yaklaşık 15 Milyon Euro ve bunun 8.5 Milyon Euro tutarındaki kısmı AB hibesi olarak gerçekleşecek.

Yaklaşık 16 Bin Metrekare Yalıtım Yapılacak

Aktif Sistem ve Pasif Sistem olarak iki ana başlık altında toplanan iyileştirme çalışmalarından pasif sistem çalışmaları; 4000 metrekare çatı izolasyonu ile alüminyum çatı harpuştaları imalatı, 11 bin metrekare duvar yalıtımı ile alüminyum pencere denizlikleri ve izolasyonu ve bin 390 metre yağmur borularının yenilenmesi işlerini kapsıyor.

Güneş Sahasından Elde Edilen Enerji Isıtma, Soğutma  ve Elektrik Üretiminde Kullanılacak

1.3 MW termal kapasiteye sahip güneş sahasından yaz aylarında sıcak su Absorpsiyonlu Chiller cihazı vasıtası ile mevcut sisteme entegre edilerek binanın soğutma sisteminde kullanılacak. Kışın sahadan gelen sıcak su ise yine mevcut sisteme entegre edilerek binanın ısıtma sisteminde kullanılacak. Ayrıca sistemden elde edilecek enerjinin bir kısmı Avrupa Birliğinden hibe olarak gelen iki adet Organik Rankine Çevrimi (ORC) cihazı ile elektrik üretiminde kullanılacak. Sistemden yaklaşık olarak 150 KW elektrik enerjisi üretilmesi bekleniyor.

Hastane Binasının İyileştirilmesi Bir İlk

BRICKER Projesi çerçevesinde Avrupa’da ilk defa bir hastane, güneş enerjisiyle çalışan trijenerasyon (Isıtma, Soğutma, Elektrik) sistemine sahip oldu.  Avrupa’da proje kapsamında trijenerasyon sistemine sahip ilk ve tek hastane olan Uygulama ve Araştırma Hastanemiz, güneşten aldığı enerjiyi ısıtmada, soğutmada ve elektrik enerjisi üretiminde kullanacak.

 “Aydın’da Dünyanın Öncülerinden Olan Bir Proje Gerçekleştirilecek”

Trijenarasyon sistemiyle çalışan santralin dünya çapında ikinci örneğinin Aydın’da kurulmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Aydın’da Dünyanın öncülerinden olan bir proje gerçekleştirilecek. İnşallah, başarıldığında Türkiye’de enerjiyle ilgili önemli bir açılım sağlayacağını düşünüyorum. Bizim petrol, kömür, fosil yakıtlarla ilgili sıkıntılarımız var. Bunların tamamını doğal gaz da dâhil ithal ediyoruz. Dolayısıyla yenilenebilir enerji anlamında güneş açısından ülkemiz oldukça şanslı bir ülke. Güneşin ısıtma, soğutma ve elektrik üretiminde değerlendirilmiş olması yeni bir aşama yenilenebilir enerji anlamında. Üniversite kendisinden beklenen rolü oynuyor. Adnan Menderes Üniversitesi, bilimsel anlamda örneklik edecek işler gerçekleştiren yer demektir. O anlamda tebrik ediyorum arkadaşlarımızı.” dedi. 

“Projenin Meyvelerini Şimdiden Toplamaya Başladık”

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, bu projede artık sona gelindiğini, hedeflerin belli adımlarının şimdiden gerçekleşmeye başladığını ifade ederek yalıtım sisteminin henüz yüzde 60’ının tamamlanmasına rağmen, hava sıcaklığının eksi 1 dereceye düştüğü geçtiğimiz günlerde Hastanemizde ikinci kazanı çalıştırmaya gerek görülmediğini söyledi.  Sürdürülebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi konusundaki hassasiyetlerini de dile getiren Prof. Dr. Bircan, “Kaynağını doğadan aldığımız enerjiyi dönüştürerek Hastanemizin kullanımına açtık. Hastanemizin enerji ihtiyacının yarısını buradan karşılarken çevreye hiçbir zararı olmayan ve aynı zamanda sürdürülebilir enerji kaynağı olan güneşten yararlandık. Bu çalışmanın ülkemize örnek olmasını temenni ederek projede elini taşın altına koyan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.” diye konuştu.

Bu Proje Üniversitemiz İçin Bir Prestij Projesidir

Proje ekibinde yer alan Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Dönük, Avrupa Birliği Projesi yapmanın zorluklarına değinerek “BRICKER projesi gibi büyük ölçekli Avrupa Birliği Projeleri titiz ve koordineli çalışmayı gerektiren projelerdir. Bu projelerde yükümlülüklerinizi yerine getirememeniz durumunda hibelerden yararlanmayı bir kenara bırakın, üstüne bir de ağır yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. BRICKER Projesinde Üniversitemiz birimleri, Aydın Valiliği, çeşitli Bakanlıklar, Gümrük Müdürlüğü gibi birçok kurumla koordineli çalışmayı gerektiren durumlar oldu. Proje süresince birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kaldık ancak gerek Üniversitemiz üst yönetimi gerekse de proje ekibinin yoğun emek ve gayretleriyle Üniversitemiz için saygınlık projesi olabilecek bu çalışmayı Kurumumuza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

TRT Haber'de Yayınlanan Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu