Üniversitemizde Geleneksel Halk Bilimi Günleri Düzenlendi

7 Mayıs 2019 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 637 kez okundu

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Geleneksel Halk Bilimi Günleri II” konu başlıklı bilgi şöleni, 7 Mayıs 2019 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu'nda gerçekleşti.

Etkinliğe, Rektör V. Prof. Dr. Mehmet Aydın, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kubilay Metin, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Işık, bir milletin asli değerlerinin kaynağı olan halk kültürünün önemini vurguladığı konuşmasında öğrencilerinin köylere, mezralara giderek yapmış oldukları derlemelerden seçmelerle bu bilgi şöleninin ortaya çıktığını ifade etti. Doç. Dr. Işık, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek ilk oturumu başlattı.

Slaytlarla ve türkülerle desteklenerek gerçekleştirilen oturumlarda yörüklerin geleneksel mirası ve günümüzde yaşadıkları sorunlar dile getirildi. Oturumlar sonunda Prof. Dr. Mehmet Aydın, Hüseyin Turgut ve Prof. Dr. Kubilay Metin öğrencilere çalışmalarından dolayı teşekkür belgelerini verdi.

Rektör V. Prof. Dr. Mehmet Aydın, yörük geleneğinden gelen biri olduğunu söylediği konuşmasında,  artık geleneklerin bozulmaya başladığından bahsetti. Geleneklerin yaşatılmasının önemine değinen Prof. Dr. Aydın, “Eski yaşantının devam etmesi mümkün değil belki ama geleneğin ne olduğu konusunun bu tür etkinlikler aracılığıyla konuşulması, yeni nesle öğretilmesi son derece önem taşıyor. Çünkü modern hayat gelenekleri değiştirip yok edebiliyor.” dedi.

Üniversitemizde Halk Bilimleri Topluluğu kurulmasının gerekliliğini vurgulayan Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut ise "Uzun yıllar Arabın geleneğini İslamiyet; Avrupa kültürünü de medeniyet zannederek kendi kozlarımızdan kültür değerlerimizden ayrıştırıldık. Halbuki gelenek ve göreneklerimiz halk kültürümüz bizi beşiğimizde karşılar ve ancak mezarımızda bırakırlar. Milletimiz kendi geleneklerini hor görüp Avrupa’nın düşünce, bilgi, ahlâk, hukuk ve sanat ilkelerini benimsemeye karar vermekle, bugün gençlik çeşmesinin nerede olduğunu açığa vurmuştur. Hıdrellezi bilmeyen ancak paskalyayı kutlayan, cadılar bayramını kutlayan bir nesil ile küresel rekabette avantaj elde edebilecegimizi düşünmüyorum. Adnan Menderes Üniversitesi Türk Halk Kültürü Araştırmalarında öncü olmalıdır. Burası 'Efeler Diyarı'dır. Bize yakışan budur. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Prof. Dr. Metin, oturumların verimli geçtiğini ifade ederek, çalışmalarda emeği geçen tüm öğrencilere teşekkür etti ve önümüzdeki yıllarda bu etkinliğin sempozyum haline dönüşerek uluslararası boyutlara ulaşmasını temenni etti.

Her yörenin kendine has kültürünün aktarıldığı “Geleneksel Halk Bilimi Günleri II” etkinliği, dört oturum şeklinde gün boyunca devam etti.

Oturumların sonunda Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Nahmedov ve Doç. Dr. Caner Işık ikincisi düzenlenen Geleneksel Halk Bilimi Günleri etkinliğinin genel bir değerlendirmesini yaptılar. Program, katılımcılarla birlikte çekilen toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu