Üniversitemizde TÜBİTAK Bölge Koordinatörleri Konferansı Gerçekleşti

19 Nisan 2019 Cuma - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 656 kez okundu

Üniversitemiz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlenen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bölge Koordinatörleri Toplantısı 19 Nisan 2019 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.

Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Akyol, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenleri Prof. Dr. Gül Ünal Çoban ve Araş. Gör. Dr. Zekiye Özgür ve Üniversitemiz personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

“Öğrencilerimizin Proje Üretmelerini Teşvik Edeceğiz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Üniversitelerin nitelikli eğitim öğretim sunarak teori ve pratiğin bağlarını içselleştirmiş, alanında meslek profesyonelleri yetiştirmenin yanı sıra, araştırarak, bilgi üreterek topluma hizmet etmeyi amaçladığını vurguladı. Bu bilinçle hareket etmenin gelişim, başarı ve istikrarın ön koşulu olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, varlık sebebimiz olan öğrencilerimizin, ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine yönelik projeler üretmelerini teşvik etmek amacıyla yönetim olarak çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Sözlerini sürdüren Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Bilgiyi elde tutanın; siyaset, askeri ve ekonomik düzlemde ön plana çıktığı günümüz dünyasında bilimsel araştırma tekniklerini öğrenmek, markalaşma, patent sahipliği ve bunların ekonomik güce dönüştürülmesi çok önemli bir yer tutmaktadır.” diye konuştu.

Rektörümüzün konuşmalarının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Elemanları Prof. Dr. Gül Ünal Çoban ve Araş. Gör. Dr. Zekiye Özgür, bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan "TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları" konusunda sunum yaptı.

“Başvurular 10 Mayıs 2019 Tarihine Kadar Devam Edecek”

Akıllı Şehirler ve Ulaşım,  Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Eğitim, Enerji ve Çevre,  Gıda ve Tarım,  Makine İmalatı ve Otomotiv, Sağlık, Savunma, Uzay ve Havacılık, Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik kategorilerinde başvuruların açıldığını belirten Prof. Dr. Gül Ünal Çoban, 10 Mayıs 2019 tarihine kadar başvuruların devam edeceğini söyledi.

Yarışmaya katılan öğrencilerin çok basit nedenlerden dolayı elenebildiğine dikkat çeken Araş. Gör. Zekiye Özgür, yarışmalarda öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususları anlattı. Projelerin, özgünlük, katma değer, yöntem ve süreç, uygulanabilirlik kıstaslarına göre değerlendirileceğinin altını çizen Özgür, proje hazırlanması konusunda da bilgiler verdi.

Etkinlik, katılımcıların sorularının yanıtlanmasını ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Akyol’un Prof. Dr. Gül Ünal Çoban ve Araş. Gör. Dr. Zekiye Özgür’e katkılarından dolayı teşekkür belgesi vermesiyle son buldu.

 

 

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu