Üniversitemizde Yaşlılık Süreci Konferansı Gerçekleşti

19 Ekim 2017 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1569 kez okundu

Üniversitemiz ve Aymelek Derneği iş birliğiyle TRT Haber Kanalı’nda yayınlanan “Ömür Dediğin” programının sunucusu Zeliha İlhan Doymuş’un konuşmacı olarak katıldığı “Yaşlılık Süreci” adlı konferans, 17 Ekim 2017 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.

Etkinliğe; Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai Tunca ve Prof. Dr. Halil Kırnak, Aymelek Derneği Başkanı Yurdagül Altınbaş, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansta yaptığı konuşmada Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, kendisinin de kalabalık bir aileden geldiğini belirterek ninesiyle yaptığı konuşmalardan kesitler anlattı. Büyük annesinin ölümüyle evde büyük bir boşluğun oluştuğunu dile getiren Prof. Dr. Cavit Bircan, İslamiyet’in yaşlılara iyi davranılması konusundaki emrini anımsatarak İsra Suresi’nin 23 ve 24’üncü ayetlerini anlattı. Prof. Dr. Bircan, İsrâ Suresi’nde geçen “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa, onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle.” ayetlerinin bir emir olduğunun altını çizerek yaşlılarımıza iyi davranmamız gerektiğini vurguladı.

Konuşmasına Üniversitemize, Aymelek Derneğine ve tüm katılımcılara teşekkür ederek başlayan Zeliha İlhan Doymuş, yaşlıların sadece bayramlarda ve özel günlerde arandığını, değişen yaşam koşullarıyla birlikte yaşlıların huzur evlerine bırakıldıklarını anlattı. Huzur evlerini cam fanuslara benzeten Zeliha Doymuş, “ Yaşlılar dışarıyı görebiliyor fakat dışarı çıkamıyor. Horanta diye kavramımız vardı. Birlikte oturan hısım ve yakınların oluşturduğu aile yapısını anlatırdı. Şimdilerde bu kavramı bilenimiz bile çok az.” diye konuştu.

“Ömür Dediğin” programında bir yaşlının kalbine girebilmeye gayret ettiklerini ifade eden Doymuş, programın çok sevilmesini, yaşlılar anlatırken aslında insanların kendilerini görmelerine bağladı. Öte yandan programa 2007 yılında başladıklarını ve bu tarihin kendisi için bir milat olduğunu belirten Doymuş, bu programla maneviyatının arttığını, herkesin dünyaya bir misyonla geldiğini anlatarak, yaşamın temel gayesinin mutlu ve huzurlu bir hayat olduğunu sözlerine ekledi.

Aymelek Derneği Başkanı Yurdagül Altınbaş ise yaşlılara bağlanan yardımların yakınları tarafından başka amaçlarla kullanıldığının altını çizerek gönüllü kayyum için başvurduklarını söyledi.

Etkinliğin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Zeliha İlhan Doymuş ile Aymelek Derneği Başkanı Yurdagül Altınbaş’a teşekkür ederek, Doymuş’a yaşlıları konu edinen iki adet tablo hediye etti. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu