Haberler

5 Merkezde 44 Ülkeden 811 Öğrencinin Katıldığı ADÜYÖS 2022 Başarıyla Gerçekleşti

29 Haziran 2022 Çarşamba - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 342 kez okundu

Üniversitemizin yurt içi ve yurt dışında 5 merkezde yaptığı ve Türkiye’deki 47 üniversite tarafından kabul edilen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (ADÜYÖS) 2022 tamamlandı.

Üniversitemiz ve Ülkemizde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin belirlenmesi için gerçekleştirilen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (ADÜYÖS) 26 Haziran 2022 tarihinde Azerbaycan-Bakü, İstanbul, Ankara, Van ve Aydın’da eş zamanlı olarak yüz yüze sınav şeklinde gerçekleşti.

 

Kültür ve Bilim Temsilciliğinin Adımı Atılmış Oluyor

Ülkemizde yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretim görmesinin önemini vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Üniversitemizde eğitim görmüş başarılı öğrenciler, ülkelerinde Üniversitemizi temsil ederek uluslararası alanda temsilcimiz olacaktır. Bizler, geleceğin kültür, siyaset ve sosyal alanlarında söz sahibi bireylerini yetiştiriyoruz. Bu anlamda Üniversitemizin uluslararası alanda yapacağı her çalışmayı önemsiyor ve destekliyoruz.” dedi.

Aydın halkının öğrencilere kendi evlatları gibi davrandığını vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Üniversitemizin ve ilimizin yabancı uyruklu öğrencilerimize de kendi evlatları gibi davranacağından hiç şüphem yoktur. Oluşturulacak duygusal bağ ve Üniversitemizin öğrencilerimize verdiği donanımlı eğitim ile ömür boyu sürecek bir kültür ve bilim temsilciliğinin adımı atılmış olacaktır.” dedi

ADÜYÖS 2022’in başarılı bir şekilde tamamlandığını belirten Rektör Yardımcısı ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Koordinasyonunun Sorumlusu Prof. Dr. Cumali Öksüz, Yükseköğretim Kurulu’nun kalite, uluslararasılaşma politikalarına bağlı olarak üniversite bünyesinde politikalar geliştirdiklerini ve bu bağlamda tüm sınavların titizlikle gerçekleştirildiğini  söyleyerek; “Yabancı uyruklu öğrenci seçim sınavı için her yıl titizlikle çalışıyoruz. Bu yıl da ekip olarak uzun soluklu, ciddi bir çaba içerisinde sınavı tamamladık.” dedi.

Uluslararası ölçekte tanınırlığı arttırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Cumali Öksüz, “44 ülkeden 811 öğrencinin katıldığı ADÜYÖS’de üst düzeyde stratejilerle, öğrencilerin yetenek puanları hesap edilerek ölçme ve yerleştirme işlemi gerçekleştiriliyor. Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm oturumları tamamlanan sınavın, kesinleşmiş sonuçları https://yes.adu.edu.tr/ internet adresinden 29 Temmuz 2022 Cumartesi günü saat 10.00’da ilan edilecek.” dedi.