Bakanlık Anadolu’dan Kaçırılan Tarihi Esere Newyork'ta Müdahale Etti

26 Nisan 2018 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1160 kez okundu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York eyaletinde geçtiğimiz yıl düzenlenen açık artırmada, Türkiye'den kaçırılan ve 14,5 milyon dolara (Yaklaşık 60 milyon Lira) alıcı bulan "Guennol Yıldız Avcısı", adlı eserin satışına ihtiyati tedbir koydurarak mahkeme sürecini başlattı.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Uluslararası Davada Bilirkişi Olarak Görevlendirildi

Anadolu kökenli Prehistorik Devre ait mermer heykelciğin ABD'nin New York Eyaleti’ndeki Christie's Müzayede Evi'nde satışa çıkarıldığı öğrenildikten hemen sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu eserin Ulusal ve Uluslararası mevcut hukuka aykırı olarak ABD’ye kaçırıldığı gerekçesi ile dava açtı. New York Eyalet Mahkemesinin söz konusu müzayedenin yürütmesini 60 günlük süre ile durdurmasının ardından Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Rafet Dinç, 03 - 13 Nisan 2018 tarihleri arasında Bakanlığın isteği ve Üniversitemizin de görevlendirmesi ile New York’ta devam etmekte olan davaya bilirkişi olarak katıldı. Dr. Dinç, Ülkemizden ABD’ye illegal yollarla kaçırılan “Guennol Stargazer” (Yıldız Avcısı, Tepegöz, vb.) olarak dünyaya tanıtılan ve Kalkolitik Çağa tarihlenen mermerden yapılmış Kiliya Heykelciğinin ait olduğu topraklara geri dönmesi için gerekli dokümanları ve bilimsel bulgularını ilgili Mahkemeye sundu.

Heykelciklerin Üretildiği Atölye Manisa’nın Akhisar İlçesinde

Anadolu kültür tarihi açısından çok önemli bir eseri, ait oldukları topraklara tekrar kazandırmak için var güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Rafet Dinç, Kiliya Tipi Mermer idollerinin ilk üretildiği atölyenin Manisa'nın Akhisar İlçesine bağlı Kulaksızlar Köyü yakınlarında olduğunu ifade etti. Heykelciklerin üretildiği atölye ilk kez 1991 yılında, Kulaksızlar Köyü'nden bazı köylülerin Manisa Müzesi'ne getirdiği idol parçaları ile gündeme gelerek o zamanlar Manisa Müzesi'nde Arkeolog Uzman olarak görev yapmakta olan Dr. Dinç tarafından keşfedilerek bilim dünyasına kazandırıldı.

Anadolu Tarihi’nin yaklaşık 7 bin yılına ışık tutan eserlere sahip çıkılarak korunması gerektiğine dikkat çeken Dinç, "Kiliya Tipi" grubuna giren bu heykelciklerin büyük bir çoğunluğunun illegal yollarla dünya müzeleri ve özel koleksiyonlara dağıldığını ifade etti. Dinç, “Kalkolitik Çağ’da, Anadolu insanın mermere yansıttığı duygu, düşünce, sanatsal anlayış, kültür ve inanç dinamiklerinin birer simgesi durumunda olan mermerden yapılmış “Kiliya Tipi” İdollerin” medeni dünyanın antikacı dükkânlarında hukuki meşruiyetten uzak bir şekilde haraç-mezat alınıp satıldıklarını görmek üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.” diye konuştu.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'den yurt dışına kaçırılan Kilia tipi idolünün satışı nedeniyle New York Times gazetesinde tam sayfa açık mektup yayınlatarak, tarihi eser kaçakçılığına dikkat çekti. Tam sayfa olarak yer alan mektupta, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının, kayıp eserlerin Anadolu'daki köklerine dönmesine yardımcı olan kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi.

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu