Hastanemizde Aynı Gün İçerisinde Karaciğer ve Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

22 Mart 2018 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 4022 kez okundu

Geçtiğimiz aylarda Hastanemizde gerçekleştirilen iki başarılı ameliyatla Organ Nakline başlayan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden oluşan ekip, 17 Mart 2018 tarihinde hem karaciğer hem böbrek nakli ameliyatlarını da başarıyla gerçekleştirdi.

Uygun donörün bulunmasının ardından, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gökhan Ünsal, Yrd. Doç. Dr. Erdem Barış Cartı ve ve Arş. Gör. Dr. Erkan Karacan, kadavra donörden karaciğer ve böbreği çıkartarak hastalarımıza nakletmek üzere Hastanemize aktarımını sağladı.

Bekleme listemizde karaciğer nakli için Hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu olan 54 yaşındaki kadın hastaya ve böbrek nakli için kronik böbrek yetmezliği nedeni ile 4 yıldır hemodiyalize giren 29 yaşındaki erkek hastaya doku ve kan uyumu olması üzerine aynı iki gün içerisinde iki organ nakli gerçekleştirdiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gökhan Ünsal, 13 saati ameliyat olmak üzere yaklaşık 20 saat süren işlemler sonunda, 2 hasta için de yeni bir hayat ve yeni bir başlangıç sağlayabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Ender Demirkıran, Yrd. Doç. Dr. Erdem Barış Cartı, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gökhan Ünsal ve Yrd. Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz’dan oluşan Organ Nakli Ekibi,  “4. Ayda 3'ü karaciğer ve 3'ü böbrek nakli olmak üzere 6 Nakil gerçekleştirdik. Daha nice hayatları kurtarabilmek ve hastalarımıza umut olabilmek için özveriyle işimize sarılıp devamını getirebilecek güçteyiz.” şeklinde konuştu.

Art arda 2 nakli aynı ekiple yapabilmenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirten Organ Nakli Ekibi, bu organizasyonda emeği geçen Anestezi Ekibinden Yrd. Doç. Dr. Varlık Erel ve Yrd. Doç. Dr. Sinan Yılmaz’a, Plastik Cerrahi Ekibinden Doç. Dr. Osman Enver Aydın’a,  Koordinatörler Necla Olçum ve Özgül Özbek’e, Nefroloji Ekibinden Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu ve Doç. Dr. Hakan Aktan'a, Gastroenteroloji Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Altay Kandemir'e, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı'ya ve bu alt yapının oluşması için kendilerini motive eden, her türlü sıkıntıyı çözmek için uğraşan Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan'a teşekkürlerini iletti.

 

 Adnan Menderes Üniversitesi - Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Web Tasarım Geliştirme Grubu