Haberler

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Üniversitemizde Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri ile Buluştu

28 Nisan 2022 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 2565 kez okundu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Üniversitemiz ev sahipliğinde 27 Nisan 2022 tarihinde hekim adayı öğrencilerimiz ile bir araya geldi.

Programdan önce Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı makamında ağırlayarak Üniversitemiz ve Tıp Fakültemiz hakkında bilgi verdi.

Programa; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in yanı sıra Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Aydın milletvekilleri, bakan yardımcıları, genel müdürleri, İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, AK Parti il ve Efeler teşkilatı, öğretim üyelerimiz ve Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri katıldı.

Sağlık Neferleri ile Gurur Duyuyoruz

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “ADÜ’de Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca'yı ağırlamaktan ve tüm güç koşullara karşın özveri ile çalışan sağlık ordumuzun yeni neferleri ile bir araya getirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye olarak milletimizin can güvenliği ve halkımızın virüsten korunması noktasında dünyaya örnek olacak çalışmalar ve başarılar ile gururlandık. Bakanımız başta olmak üzere tüm sağlık neferlerimiz ile gurur duyuyoruz” dedi.

Hekimliğin üniversite yıllarında zorlu bir eğitim süreciyle başladığını ve sürekli yenilenmeyi, gelişmeleri izlemeyi, bilimsel araştırmaların merkezinde olmayı gerektiren bir meslek olduğunu belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği seçen, kendisini insanlığa adayan tüm doktorlarımıza ve sağlık personeline Üniversitem adına özellikle pandemi sürecinde gösterdikleri özveri için şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Aydın’da adını Adnan Menderes’ten alan Üniversitemizde bulunuyor olmanın memnuniyeti içersinde olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Adnan Menderes’i, onunla birlikte yargılanan ve mahkemede geçirdiği kalp krizi ile hayata veda eden meslektaşımız Dr. Lütfi Kırdar’ı ve demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” dedi.

Sizlerden ADÜ’ye Derece Kazandırmanızı Bekliyorum

Üniversitemiz Tıp Fakültesine, Sağlık Bakanlığı olarak destek vermeye hazır olduklarını belirten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Fakültemizde 1600 öğrenci, YÖK kayıtlarına göre 109’u profesör olmak üzere 219 öğretim üyesi bulunuyor. Öğrenci ve öğretim üyeleri sayıları arasındaki oranın son derece iyi olduğunu düşünüyorum. Bu noktada öğrencilerimizden haklı bir beklentimi dile getirmek isterim. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarının TUS’daki başarı oranının şu andakinden daha yüksek olmasını ve fakülteye derece kazandırılmasını bekliyorum.” dedi.

Aydın’ın, covid-19 salgını ile mücadelede başarılı illerimizden olduğunu belirten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Hekimlerimiz, hemşirelerimiz başta olmak üzere Aydın cephemizin bütün kahramanlarına teşekkür etmek istiyorum. Covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü’yü rahmetle anıyorum.” dedi.

Yaşadığım Sürece Meslektaşınızım 

Sağlık Bakanlığının, her şiddet olayı özelinde tek tek verdiği mücadelenin yeterince bilinmediğini açıklayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin  Koca, “Şiddet davaları avukatlarımızca takip edilmektedir. Mağdur arkadaşlarımıza gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Değindiğim il esaslı yapı, bir bakan yardımcımın koordinasyonunda bana bağlıdır. Sağlıkta şiddet olaylarının mevcut hukuki süreçleri yadırganmakta, bunlara anlam verilememektedir. Süreçlerin adalet duygumuzu tatmin etmediği çok doğrudur. Fakat bu değerlendirmelerde bilgi eksikliğine dayalı hata payları da var. Mevcut yasalar, olayların önemli bir kısmında, maalesef, yargı mensupları için tutukluluğu mümkün kılmıyor. Biz isteriz ki, yasanın hükmü vicdanımızın verdiği hükümle aynı olsun. Aynı değilse, yasa suçun ciddiyetinin gerisinde kalmış ve eskimişse o zaman onu değiştirme iradesine ihtiyaç vardır. Arkadaşlar, irade ortaya konmuştur. Kürsüdeki yargı mensubunun önünde duran yasa, sayılı günler içinde değişmiş olacak. Hakim ve savcılara, verdikleri yıldırıcı kararlar sebebiyle teşekkürü çok görmemeliyiz. Şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararları mümkün olduğunca yaymalı, duyurmalıyız. Sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçları bu amaçla etkili bir şekilde kullanılmalıdır.” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Ben bugün Sağlık Bakanıyım ama yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara'ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğimden emin olun.” sözlerinin ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.