Haberler

Üniversitemiz, SCImago University Rankings 2024 Listesindeki Yeri ile Göz Doldurdu

20 Mart 2024 Çarşamba - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 781 kez okundu

Dünya üniversitelerinin bilimsel araştırmalar, inovasyon ve sosyal etkilerinin sıralandığı “SCImago University Rankings 2024” raporu yayımlandı. Üniversitemiz, SCImago Institutions Rankings (SIR) Yayın Değerlendirme Platformunca yayımlanan raporda, farklı alanlarda aldığı derecelerle yükselişini devam ettiriyor.

Dünyada saygın bir derecelendirme kuruluşu olan SCImago Laboratories tarafından Scopus ile ortaklaşa yayımlanan, araştırma odaklı çalışmalar yapan kurumların yer aldığı küresel bir sıralama olan SCImago Institutions Rankings (SIR), 2024 dünya üniversite sıralama sonuçları açıklandı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, 4 kademede değerlendirilen SIR 2024 sıralamasında Türkiye üniversiteleri arasında 140 üniversitenin değerlendirildiği listenin Toplumsal Statü Kategorisinde 22. sırada, Genel Sıralama Kategorisinde 43. sırada, İnovasyon Sıralaması Kategorisinde 67. sırada, Bilimsel Araştırma Kategorisinde 69. sırada yerini aldı. 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Türkiye’deki üniversiteler arasında “SCImago University Rankings 2024” raporuna göre; ‘Ekonomi, Ekonometri ve Finans’ alanında 5. sırada, ‘Veteriner’ alanında 12. sırada, ‘Biyokimya, Genetik ve Moleküler Biyoloji’ alanında 22. sırada yer alırken ‘Diş Hekimliği’ alanında 23. oldu.

Üniversitelerin eğitim kalitesi, etkililiği ve prestiji hakkında öğrencilerin bilgi edinmelerine yardımcı olan SCImago University Rankings 2024 sonuçlarında Üniversitemizin, farklı alanlarda aldığı derecelerle başarısını bir kez daha kanıtladığını vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent gerçekleşen başarının büyük bir ekip çalışması olduğunu belirterek başarıda pay sahibi olan herkese teşekkür etti. 

Kısa süre önce başlayan inovasyon seferberliğinin meyve vermeye başladığını ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Dünya çapında saygın sıralama kuruluşlarının yayımlandığı raporlarda önemli sıralara adını yazdıran üniversitemiz; bilimsel araştırma, inovasyon ve sosyal etki alanlarında gösterdiği performansla bizlere büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur. Henüz yeni başladığımız bu süreç ileriki dönemde daha önemli sonuçlar ortaya koyacak ve üniversitemizi daha ileriye götürecektir. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi olarak önceliğimiz, ülkemizin ve dünyanın bilgi birikimine katkı sağlamak, medeniyet yarışında bu rekabetçi ortamda fark ortaya koymaktır. Kıymetli akademik ve idari personelimizin de tüm çalışmaları bu yöndedir. Dolayısıyla ortaya çıkan bu başarı büyük bir takım çalışmasının eseridir; katkı veren herkesi tebrik ediyorum. Üniversitemiz, yükselen grafiğini daha da ileriye taşıyacaktır.” dedi.39