Haberler

Üniversitemizde 27 Mayıs Temalı Panel Düzenlendi

26 Mayıs 2023 Cuma - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 428 kez okundu

Üniversitemiz İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen “27 Mayıs’a Dair Güncel Okumalar” adlı panel, 26 Mayıs 2023 tarihinde AİSYEM Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Panele, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İyem ve Prof. Dr. Nuh Kılıç’ın yanı sıra Aydın Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ile davetliler katıldı.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Aydın Meslek Yüksekokulu (MYO) Öğretim Görevlisi Cemal Koyuncu’nun yaptığı panelde; Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Bilgenoğlu, Adnan Menderes Müzesi Tanıtım Uzmanı Sevilay Durmuş ve Gazeteci/Yazar Yaşar İçen konuşmacı olarak yer aldı.

27 Mayıs darbesinin sosyolojik ve diplomatik yansımalarının ele alındığı panelin ilk bölümünde, Demokrat Parti iktidarında uluslararası ilişkiler ve Ortadoğu politikaları hakkında bilgi verilirken ikinci bölümünde 27 Mayıs Darbesi’nin diplomatik ve sosyolojik yansımaları üzerine tartışıldı. Toplam 3 bölümden oluşan panelin son bölümünde ise 27 Mayıs Darbesi’nin günümüze kadar süren etkilerine ve yansımalarına değinildi.

Panelist Sevilay Durmuş, Adnan Menderes’in siyaset öncesi ve siyaset yıllarındaki sosyal, ticari ve aile hayatını anlatarak siyaset öncesi ve siyaset yıllarında; çiftlikte, evde, aile içerisindeki kişiliği hakkında bilgiler verdi. 

Dr. Öğr. Üyesi Ali Bilgenoğlu, Demokrat Parti dönemi dış politikada Türkiye’nin oldukça aktif ve atak olduğu bir dönem geçirdiğini belirterek dönemin dış politikası ve gelişmeleriyle ilgili bilgiler paylaştı. Son olarak Gazeteci Yazar Yaşar İçen, Demokrat Parti’nin Ortadoğu politikaları ve bu politikaların günümüze kadar süren yansımalarına değindi.

Etkinlik, soru-cevap bölümünün sonrasında panelistlere katkılarından dolayı Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cemal İyem, Prof. Dr. Nuh Kılıç, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli ve Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan tarafından teşekkür belgesi verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.