Haberler

ADÜ, Çalışmalarıyla Gururlandırmaya Devam Ediyor

25 Haziran 2020 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 336 kez okundu

Yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen, Üniversitemizin de ödül aldığı Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni, 24 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

Pandemi sürecinde video konferans yöntemiyle gerçekleşen törende Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Engelli Dostu Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi ‘Mekânsal Erişilebilirlik Bayrağı’ anlamına gelen Turuncu Bayrak Ödülünü aldı.

2020 Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni’ne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yetkililer, rektörler ve üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel salgın olarak ilan edilen içinde bulunduğumuz olağanüstü durum nedeniyle geçen yıl YÖK'te yüz yüze gerçekleştirilen töreni bu yıl dijital ortamda düzenlediklerini belirtti.

203 Üniversite Arasında Sadece 4 Üniversitede Var!

2018 yılında başlayan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen ödül töreninde Üniversitemizi ve Aydın’ı gururlandıran Üniversitemiz Kütüphanesine verilen ‘Turuncu Bayrak Ödülü’ Türkiye’deki 203 üniversite içinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin de bulunduğu 4 üniversite kütüphanesinde bulunuyor.

Bu Yıl Kütüphane, Seneye Eğitim Fakültesi…

2019 yılında başlayan adaylık sürecinin ardından bu yıl ‘Turuncu Bayrak’ ödülünü alan Üniversitemiz Kütüphanesinden sonra Eğitim Fakültesi de bu yıl adaylık sürecine dâhil oldu. Yeni binasına 2019-2020 Akademik yılında taşınan Üniversitemiz Eğitim Fakültesi, ‘Mekânsal Erişilebilirlik Bayrağı’ anlamına gelen Turuncu Bayrak Ödülünü eksiklerini tamamlamasının ardından alacak.  Eğitim Fakültesi yeni binasının, özel gereksinimli bireylerin eğitim ortamlarına ulaşabilmeleri için uygun fiziksel şartlara sahip olduğu bu ödülle tescillenmiş olacak.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir'in Açıklaması İçin Linki Tıklayınız: https://youtu.be/oMk_Ipk8nME