Haberler

Üniversitemiz Akademik Yıl Açılış Töreni Binali Yıldırım’ın Teşrifleriyle Gerçekleşti

24 Ekim 2019 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 3080 kez okundu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı ve Fahri Doktora Tevdi Töreni, önceki dönem TBMM Başkanı ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle 24 Ekim 2019 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene; Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Milletvekilleri Ceyda Çankırı, Mahmut Atila Kaya, Aydın Milletvekilleri TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, MKYK Üyesi Metin Yavuz, MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Erhan Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kaymakamlar, belediye başkanları, parti il başkanları,  kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Tören öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir tarafından makamında ağırlanan Sayın Binali Yıldırım şeref defterini imzalarken, Rektörümüz kendilerine Üniversitemiz hediyelerini takdim etti.

Akademik Yılı Açılışı ve Fahri Doktora Tevdi Töreni, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Evin Erden Topoğlu yönetiminde öğrencilerimizden oluşan koro ile İstiklal Marşı’nın canlı olarak söylenmesinin ardından Üniversitemiz Devlet Konservatuarı ve Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarının müzik dinletisi gerçekleşti. Yörük Ali Efe türküsü eşliğinde zeybek oyunu katılımcıların beğenisini topladı. Müzik dinletisinin ardından Sayın Binali Yıldırım, ekibi temsilen Üniversitemiz Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Ceren Demirok’a çiçek verdi.

Öğrencilerimiz adına konuşmasını yapan Vücut Geliştirme Türkiye Şampiyonu ve Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonasında Dünya Dördüncüsü ünvanını alan  Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Burak Temel, “Eğitim hayatımızda bizlere verilen imkanlardan dolayı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye, devletimize ve Üniversitemizin değerli yöneticilerine çok teşekkür ederim. Üç gün önce Sırbistan’da katıldığım Dünya Şampiyonası’nda şanlı bayrağımızı dalgalandırmanın ve dünya ülkelerine İstiklal Marşı’mızı dinletmenin gururunu yaşadım.” dedi. Mezun olup vatanını seven gençler yetiştirmek için sabırsızlandığını ifade eden Temel, Barış Pınarı Harekatı kahramanlarına ithafen verdiği asker selamıyla salondan büyük alkış aldı.

Yeni Akademik Yıla her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni umutlarla başladıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir,  küreselleşen dünyada başarılı ve mutlu bir gelecek için Üniversitelere önemli sorumluluklar düştüğünü; öğrencilerimizin ihtiyaç duyacağı bilgiyi, donanımı, liderlik ve medeniyet bilincini onlara kazandırmak zorunda olduklarının bilinciyle hareket ettiklerini belirtti.

Eğitim, İnsan Yetiştirme Sanatıdır

Eğitimin sadece bilgi aktarımı olmadığını, bütüncül bir anlayışla insan yetiştirme sanatı olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir,  “Her insan farklıdır. Bu eğitim metodunu benimseyen Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin kadroları; özgün ve yaratıcı, özgür ve bağımsız, özgüven sahibi, girişimci, ahlaklı, sorumluluk bilinci yüksek insan yetiştirmeyi öncelik olarak görür. Üniversitemiz, bilime ve insanlığın ortak mirası medeniyete katkı sağlayabilmek adına toplumumuzun kazanımlarına ve geleceğine de sahip çıkma çabasını ortaya koymaktadır. Ortak çözümler, toplumsal katkı, hakkaniyet, liyakat, aidiyet ve güven şeklinde ifade edebileceğim Aydın Adnan Menderes Üniversitesi değerleri, geniş kapsamlı sorumluluğumuzu da yansıtmaktadır.” diyerek kurumumuzun değerlerinin altını çizdi.

Fikir Ürüne; Ürün Katma Değere Dönüşerek Toplumla Güçlü Bağlar Kurulsun

ADÜ ailesinin her bireyine değer verdiklerini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Söylenen her söze önem vermeye çalıştık. İstedik ki üniversitemizde huzur hakim olsun, öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin motivasyonu bozulmasın, bu huzur ve motivasyonun getirdiği üretkenlikle; fikir ürüne, ürün katma değere dönüşerek toplumla güçlü bağlar kurulsun.” diyerek  sözlerini şöyle sürdürdü “Adnan Menderes’liler… Ülkesine, topluma ve çevresine karşı sorumluluk taşırlar; etik değerleri ve emeği üstün tutarlar; ilkeli duruşu, nezaketli üslubu, karşılıklı sevgi ve saygıyı esas alırlar; sosyal gelişime, kültür ve sanata değer verirler. Üniversitelerini sadece diploma alınıp gidilen bir yer olarak görmezler, üniversiteyi benimser ve sahiplenirler. Üniversite yöneticilerimiz de çağdaş, demokratik ve özgür bir akademik ortam sağlamaya, etik değerleri eksiksiz ve ödünsüz korumaya, milli ve manevi değerlere bağlı kalmaya ve bu değerleri yaşatmaya önem verirler.”

Yeni akademik yılın Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin akademik ve idari kadrolarına ve öğrencilerine başarılar getirmesini dileyen Valimiz Yavuz Selim Köşger, konuşmasını Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirdiği akil insanlardan biri olarak belirttiği Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ı dinlemek için kısa tutacağını söyleyerek sonlandırdı.

Rektör Danışmanımız Hüseyin Turgut’un, Sayın Binali Yıldırım’a fahri doktora unvanı verilmesine ilişkin Üniversitemiz Senato Kararı’nı okumasının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Sayın Binali Yıldırım’a cübbesini giydirerek, diplomasını takdim etti.

Efeler diyarı Aydın’a değer katan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi için önemli bir günde, akademik açılış töreninde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Binali Yıldırım, “Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin adını, Türk siyasetine altın harflerle işletmiş Merhum Başbakanımız Adnan Menderes’ten alması onu çok özel kılmaktadır. Bu ülke kendisini her zaman rahmetle anacaktır, değerlerini yaşatacaktır. Hangi kurum, adını Rahmetli Adnan Menderes’ten alıyorsa, bu ismi taşımanın sorumluluğu çok büyüktür. O ismin büyük başarılarla yüceltilmesi şarttır. Eminim ki bu Üniversite bunu başarıyla yapmaktadır. İlerde de sağlayacağı kazanımlarıyla, yücelteceği ünüyle Adnan Menders’in ruhunu her zaman şad edeceksiniz. Sizler bu büyük ismi gururla taşımanın onuru içinde olun. Adnan Menderesin bu ülke için, Aydın ilimiz ve bu yöremiz için olan değerini hiçbir zaman unutmayın. Türk demokrasinin hiçte kolaylıkla bugünlere gelmediğinin farkındalığını her zaman taşıyın.” dedi.

Türkiye Edilgen Değil, Etken Bir Ülkedir

Milletimizin vatan ve millet söz konusu olduğunda tek vücut olarak mücadele verdiğini dile getiren Sayın Binali Yıldırım, “15 Temmuz gecesi bu millet destan yazdı. Milletimizin bayrak, toprak sevgisi, istiklal aşkı doruğa çıktı. Alçaklara hak ettikleri cezayı bu millet verdi. Bayrağımız inmedi, ezanlar dinmedi. Halkın gücü tankın gücünü yendi. Türkiye’nin edilgen değil, etkin bir ülke olduğunu Tüm dünyaya gösterdik.” dedi.

Z Kuşağı Türkiye’nin Geleceğidir

Ülkemizin bekası ve bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek kahraman Mehmetçiklerimize selam gönderen Sayın Binali Yıldırım, gençlere seslendi ve “Sizler Türkiye’nin geleceğisiniz. Bizim görevimiz yeni nesle daha yaşanabilir bir ülke bırakmaktır. Bilgi en büyük güçtür. Bilgiyi üretip bilgiye sahip olun. Bilgiyi insanların hayrına kullanın.” diyerek Üniversitelere daha çok yatırım yapacaklarını belirtti.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıyla hareket ettiklerini vurgulayan Binali Yıldırım, toplumun gelecekteki ihtiyaçlarını da esas alarak çalışmalarını yürüttüklerini, bu kapsamda Türkiye’nin geleceğini de planladıklarını söyledi.

Ege’nin incisi, Aydın’ın pırlantası Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin yeni akademik yılının ülkemize, ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Sayın Binali Yıldırım, “Gençler; unutmayın ki, sizler bizim değerlilerimizsiniz. Ülke olarak, Ege olarak, Aydın olarak sizlerden beklentilerimiz çok yüksek. Allah yar ve yardımcınız olsun. “ sözleriyle konuşmasına son verdi.

Binali Yıldırım Spor Kompleksi’nin Açılışı Gerçekleşti

Atatürk Kongre Merkezi’ndeki törenin ardından ‘Binali Yıldırım Spor Kompleksi’nin açılışı için Spor Bilimleri Fakültesine geçen Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde altın madalya alarak bizleri gururlandıran Ayşegül Çakın’a ve öğrencimiz Burak Temel’e madalyalarını vererek kupa sevincini sporcularımızla paylaştı.

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in Üniversitemiz formasını Sayın Binali Yıldırım’a takdim ettiği açılış töreni, spor tesislerinin gezilmesiyle sona erdi.

Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleşti

Geçtiğimiz aylarda yeni binasına taşınan Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi’nin de açılışını gerçekleştiren Sayın Binali Yıldırım, Adnan Menderes Koleksiyonu’nu inceledi ve kütüphanenin birimlerini gezdi.

Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi ve Binali Yıldırım Spor Kompleksi’nin açılışını gerçekleştiren Sayın Binali Yıldırım, her iki tesisin de öğrencilerimize ve kurumumuza  hayırlı olmasını diledi.