Haberler

100. Yılında Büyük Taarruz Belgeseli Etkinliği Düzenlendi

27 Haziran 2022 Pazartesi - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 172 kez okundu

Üniversitemiz Söke İşletme Fakültesi’nde çalışmalarını yürüten Yapay Zeka Topluluğu, 100. Yılında Büyük Taarruz Belgeseli etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe; Söke İlçe Emniyet Müdürü Fatih Demiralp, Söke İlçe Jandarma Komutanı Salih Devrim, MHP Kadın Kolları Başkanı Hilal Ayyıldız Ateş, Kızılay Söke Şube Başkanı Ayşe Al, Demirciler Odası Yönetimi, Çumra Eski Belediye Başkanı Zeki Türker ve Yapay Zeka Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Pınar Zarif Tapkan ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Akkoyun, “100 yıl evvel Mart 1922-18 Eylül 1922 büyük bir muzafferiyetle gerçekleşen Büyük Taarruz’un her aşamasında iletişim stratejileri etkili olmuştur. Belgesel de medya ürünleri içindeki durumu bakımından oldukça önemli iletişim unsurları arasında yer almaktadır. Birkaç cümle sarf etmek gerekirse Mondros Ateşkesi ile birlikte 23. Tümen kurulmuştu. Atatürk Anadolu’ya geçtiğinde durumu hakkında bilgi istediği ilk birlik, bu birlikti. Zafere kadar iletişimi dost düşmanın gözü önünde fakat bilgisi dışında Konya, Akşehir, Afyonkarahisar, Alaşehir, Uşak, Eşme, Sultandağı hattında faaliyet gösteren bu tümen yürütmüştür. Aynı şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından hemen önce kurulan Anadolu Ajansı bilgi akışını sağlamıştır. İzmir’e Doğru, Açık Söz, Albayrak, İstikbal, Sözbirliği, Aydıneli, Hakimiyet-i Milliye gibi Anadolu basını Milli Mücadele’nin iletişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdiler.” dedi.

Etkinliğin devamında Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur’un Türk Tarih Kurumu TV için hazırlayıp sunduğu akademik bir medya ürünü olan belgesel, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Söke’yi de içine alan vatanın kurtuluşunu sağlayan Büyük Taarruz’u büyük bir başarı ile yöneten Başkumandan Mustafa Kemal Paşa, silah arkadaşları, şehit ve gaziler rahmetle anıldı.

Programın sunuculuğunu da üstlenen Yapay Zeka Topluluğu öğrencisi Haluk Sadıkoğlu “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının üstün cesaret ve çabasıyla, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadan terk olunamaz ilkesiyle canlarını ortaya koyarak verdikleri vatan mücadelesinin 100. yılında bizlerle bir arada olduğunuz ve programa katıldığınız için herkese çok teşekkür ederiz.” sözleriyle etkinliği sonlandırdı.