Haberler

ADÜ Haber Dergisinin 156. Sayısı Zengin İçeriğiyle Okurlarıyla Buluştu

15 Ekim 2020 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 241 kez okundu

ADÜ Haber Dergisi'nin 156. sayısı olan Eylül 2020, yayımlandı. ADÜ Haber Dergisi’nde, dolu dolu geçen eylül ayı etkinliklerinin yanı sıra ekonomi, sağlık, tarih ve daha birçok alanda akademisyenlerimizin toplumu aydınlatan düşüncelerini bulabilirsiniz.

Covid-19 pandemisi nedeniyle online olarak da erişebilecek dergimizin bu sayısında, Üniversitemiz Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin başkanlığında “Çorum ve İlçelerinde, Orta Karadeniz’de Anadolu Selçuklu Dönemi Yapıları” konulu projeye bağlı olarak Kalehisar Kenti’nde sürdürülen çalışmalar yer alıyor. Dosya haber şeklinde ele alınan Kalehisar ile ilgili ayrıntılara dergimizin 156. sayısından ulaşılabilir.

Dergimizde, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turgut’un ‘Herkese Bilim Teknoloji Dergisinin 4 Eylül’de yayımlanan makalesine göre dünyanın en etkili bilim insanları arasında 89. sırada yer almasından Üniversitemiz Jeotermal Araştırma Uygulama Merkezi’nin yeniden yapılanma sürecine kadar birçok güncel haber de yer alıyor.

Dergimizin sağlık ile ilgili bölümlerinde ise Üniversitemiz Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nefati Kıylıoğlu, ileri yaş hastalığı olarak bilinen alzheimer (bunama) hastalığı hakkında merak edilen sorulara açıklık getirerek alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esin Oktay, çağımızın vebası olarak tanımlanan kanserde tarama yöntemleri hakkında bilgiler vererek erken tanının önemine dikkat çekti. Yine Üniversitemiz Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Yunus Emre Özlüer, travma hastalarında hayatı tehdit eden kanamaların durdurulmasında etkili bir yöntem olan  ‘REBOA Yöntemi’ne’ açıklık getirdi.

ADU Haber Dergisine online ulaşabilmek için linki tıklayınız.