Haberler

ADÜ, Koordinatör Beş Üniversiteden Biri Oldu

22 Kasım 2022 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 472 kez okundu

Adalet Bakanlığı ve HEGEM Şiddetle Mücadele Vakfı ortaklığında; ‘İnsan Hakları, Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirilmesi Projesi” kapsamında yürütülen çalışmaların 2023 Planı’nda, Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin koordinatör üniversitelerden biri olması kararlaştırıldı.

Üniversitemizin de paydaşı olduğu 27 devlet üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Van 100. Yıl Üniversitesinin koordinatör üniversite olması uygun görüldü. 

Cumhurbaşkanlığı, 11. Kalkınma Planı, İnsan Hakları Eylem Planı ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi gereği, ‘İnsan Hakları, Şiddetle Sivil Mücadele ve Sosyal Arabuluculuk Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirme Projesi’nin önemli bir proje olduğunu belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, arabuluculuğun toplumsal uzlaşı kültürüne katkısına inandığını vurguladı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, gelecekte daha barışçıl bir toplum oluşturabilmek, birbirini daha iyi anlayabilen, şiddet yerine barışı seçen insanların olacağı bir toplumu inşa etmek için üniversitelere önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Proje kapsamında yürütülen Yeminli Sosyal Arabuluculuk Sertifika Programı’nın ilk dönemini başarı ile bitiren 2 bin 317 sosyal arabulucu adayının yemin töreni, 25 Kasım 2022 tarihinde Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde gerçekleşecek.