Haberler

Aydınlı Şehit Öğretmene Vefa

25 Kasım 2021 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 257 kez okundu

Öğretmenler gününde “Şehit Öğretmenlerimize Vefa” adıyla geleneksel hale gelen etkinlikte Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri, 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle, İncirliova İlçesi Yazıdere Mahallesinde bulunan Şehit Öğretmen Adem Akdeniz’in kabrini, evini ve şehidimizin isminin verildiği Yazıdere Şehit Adem Akdeniz İlkokulu’nu ziyaret etti.

Bu yıl Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Karasakaloğlu öncülüğünde düzenlenen ziyarette, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Öksüz, İncirliova Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Üniversitemiz Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. İbrahim Gökdaş, İncirliova İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çalışkan, Germencik Yamantürk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Erdinç Vural, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Serdar Sağkal, kurum yetkilileri, mahalle muhtarı Davut Noyan, şehidin ailesi, Eğitim Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri ile şehidimizin okul öğretmen ve öğrencileri yer aldı.

20 yaşında şehitlik mertebesine ulaşan Şehit Öğretmen Adem Akdeniz’i, memleketi İncirliova’da dualarla anan katılımcılar; kabir ziyaretinin ardından şehidimizin evini ve ailesini ziyaret ederek, şehidimizin adının verildiği Yazıdere Şehit Adem Akdeniz İlkokulu’nda tören düzenledi.

Törende Aydın’ın şehit öğretmenlerini rahmetle ve minnetle anarak konuşmasına başlayan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Öksüz, öğretmenlik mesleğinin dinimiz, kültürümüz ve tarihimiz bağlamında değerlendirildiğinde peygamber mesleği olarak kabul edildiğini söyleyerek şehit öğretmenlerin ilim öğretenler olarak şehadet makamlarının çok yüksek olduğunu ifade etti. İki yıl önce Aydınımızın ilk şehit öğretmeni Şenol Akar’ın kabrini ziyaret ettiklerini, bu yıl Öğretmen Adem Akdeniz’i ziyaret ettiklerini ve gelecek seneye Bozdoğan’da bulunan öğretmen şehidimizi ziyaret edeceklerini ifade etti. Öğretmen adayları ve şehit öğretmen ziyaretlerinin çok önemli olduğunu ve şehidimizin emanetinin emin ellerde olduğunu sözlerine ekledi.

Şehidimizin annesinin evinde, annenin mübarek elinin öpülmesi ve kendisinden hayır duasının alınması esnasında duygulu anlar yaşandığı görüldü. Annenin  “Teröristle mücadele eden askerin elinde yine bir silahı oluyor. Oğlumun elinde sadece kalemi vardı” sözleri yürek dağladı.

Tören sırasında öğretmen adayları, Yazıdere Şehit Adem Akdeniz İlkokulu öğrencilerine hediyeler dağıtarak onları mutlu ettiler. Şehidimiz anısına Eğitim Fakültesi tarafından verilen hayır yemeği ardından öğrencilerle sohbet, okul ve sınıflarda incelemelerde bulunulması ve hatıra fotoğraflarıyla etkinlik tamamlandı.