Haberler

Hastanemizde, Kalp Yetmezliği Gelişen 3 Günlük Bebeğe Anjiyo Yapıldı

9 Haziran 2023 Cuma - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 214 kez okundu

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Fazlı Çelik ve ekibi tarafından kalp yetmezliği gelişen 3 günlük bebeğe anjiyo işlemi uygulandı.

Doç. Dr. Serkan Fazlı Çelik, “Kritik aort stenozu ile doğmuş bir yenidoğanın hayatının daha ilk günlerinde kalp yetmezliği gelişir. Bu durum Balon Valvuloplasti (kapağın genişletilmesi) veya cerrahi gibi acil tedavi gerektiren bir durumdur. Balon valvuloplasti, kalp kateterizasyonu sırasında yapılır ve açık kalp ameliyatı gerektirmez. Yenidoğan döneminde tercih edilen işlem balon valvuloplasti olmasına rağmen 3 kilogramlık bir bebekte ciddi tecrübe ve iyi bir ekip gerektirir.” dedi.

Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Avcil, özverili çalışmalarından dolayı Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Fazlı Çelik’e, işlem boyunca bebeğin başından ayrılmayan Yenidoğan Bilim Dalından Prof. Dr. Abdullah Barış Akcan, Doç. Dr. Ayşe Anık’a ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamil Varlık Erel ve  tüm personele başarılı işlem adına teşekkür etti.