Haberler

Kamuoyu Duyurusu

1 Ağustos 2019 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 4843 kez okundu

Kamuoyunda daha önce sözde “Barış Bildirisi” olarak bilinen bildiriye imza atarak,  eli kanlı bölücü terör örgütünün propagandasını yapan bazı akademisyenlerin ceza almalarını hak ihlali olarak değerlendiren Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar, üzülerek ifade etmeliyiz ki bizleri derinden yaralamıştır.

Kahraman güvenlik güçlerimizce ülkemizde ve sınırötesinde terör örgütüyle etkin bir mücadelenin yürütüldüğü, önemli başarıların sağlandığı ve örgütün insan kaynaklarının önemli ölçüde azaltıldığı bir dönemde alınan bu kararın zamanlaması oldukça dikkat çekicidir. 

Her fırsatta bize demokrasi dersi vermeye kalkan Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere dünyanın hiçbir ülkesi;  bu tür bölücü eylemlerde bulunan terör örgütlerini savunmayı, onlara psikolojik destek vermeyi ifade özgürlüğü kapsamında kabul etmez.
 
Bu tür eylemlerde bulunanların, 100. yılını kutladığımız milli mücadele destanımızın karşısında duran zararlı cemiyetlerin yerli işbirlikçilerinden hiç bir farkı yoktur. 

Türk Milleti bu tür oluşumlara karşı dün nasıl bir refleks göstermişse bugün de aynı tutum ve milliyetçi duruşla elif gibi dik durmaktadır. 

Unutulmamalıdır ki devlet ve millet varoldukça  geri kalan mekanizmalar bu sistemin içinde hayat bulacaktır. 

Devletin bütünlüğünü, milletin birlik ve beraberliğini korumak, anayasayı korumaktır.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin toplumsal huzuruna ve refahına karşı atılmış bu ve benzeri adımların karşısında olduğumuzu, olmaya da devam edeceğimizi saygıyla duyururuz.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü