Haberler

Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı

26 Mart 2019 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 850 kez okundu

55. Kütüphane Haftası Etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Yaşayan Tarih Ali Haydar Öztürk ile Kütüphane Sohbetleri’ konulu etkinlik, 25 Mart 2019 tarihinde Merkez Kütüphane Seminer Salonu'nda gerçekleşti.

Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Genel Sekreterimiz Baki Aslantaş, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, Adnan Menderes Yükseköğrenim Vakfı Başkanı Şuayib Yeğen, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkan V. Öğr. Gör. Özden Demircioğlu Faydalıgül, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Yeni binasında hizmet vermeye başlayan Kütüphanemizin bölgenin tek araştırma kütüphanesi olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, sadece kurumumuz öğrencilerine, idari ve akademik personeline değil aynı zamanda bulunduğu bölgede endüstriyel, ekonomik ve kültürel gelişime ışık tutacak dış kullanıcılara da kapılarımızın açık olduğunu belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir “Üniversiteler, bulundukları bölgenin ve ülkenin bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunan kurumlardır. Bu görevlerini yerine getirebilmeleri için ise güçlü bir kütüphaneye gereksinimleri vardır.  Unutulmamalıdır ki güçlü bir üniversite kütüphanesi, güçlü üniversite, güçlü bir il, güçlü bir ülke demektir. Bu amaca hizmet için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Rektörümüzün ardından konuşmasına başlayan Tarihçi-Yazar Ali Haydar Öztürk, Necip Fazıl’ın hayatındaki yeri ve önemine işaret ederek yaşadıkları güzel anıları aktardı. Bab-ı Ali’de çalıştığı dönemlerden bahseden Ali Haydar Öztürk, o dönemlerde tanıştığı yazarları ve yazarların hayatına nasıl yön verdiklerini anlattı.

Etkinliğin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir katkılarından dolayı Tarihçi-Yazar Ali Haydar Öztürk ve Adnan Menderes Yükseköğrenim Vakfı Başkanı Şuayib Yeğen’e, teşekkür plaketi ve Üniversitemiz hediyelerinden verdi.