Haberler

Öğrencimizin Projesine TÜBİTAK'tan Destek

24 Kasım 2022 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 377 kez okundu

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğrencisi Cansu Durmaz tarafından Süt Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ecem Akan'ın danışmanlığında TÜBİTAK'a sunulan proje ”2209-A-Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” kapsamında destek almaya hak kazandı.

Proje ekibi "Çine Çaparı Koyun Kolostrumunun Bileşimi ve Protein Profillerinin Belirlenmesi" başlıklı proje kapsamında Aydın bölgesinin yerli koyun ırkı olan Çine Çaparı’nın kolostrum özelliklerinin belirlenmesinin hedeflendiğini ifade etti. Çine Çaparı ırkının yok olma tehlikesi altında olması ve ırk hakkında güncel literatür taramasında kolostrum özelliklerinin belirlendiği herhangi bir çalışmaya rastlanmamış olmamasının proje fikrinin ortaya çıkmasına neden olduğu belirtildi. Çine Çaparı koyunlarına ait kolostrumların Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Çiftliği Koyunculuk Ünitesinde bulunan koyunlardan toplanacağı ifade edildi. 

Proje çalışmalarının Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Laboratuvarı ve Tarımsal Biyoteknoloji ve Gıda Güvenliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADÜ-TARBİYOMER) bünyesinde yürütüleceği belirtildi.Proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.