Haberler

TEKNOFEST, Cumhuriyetin 100. Yılında Üçüncü Durağı olan İzmir’de Gerçekleştiriliyor

27 Eylül 2023 Çarşamba - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1270 kez okundu

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyetin 100. Yılında İstanbul ve Ankara’dan sonra 27 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Çiğli Havalimanı’nda kapılarını açtı.

Milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olan TEKNOFEST İzmir; Üniversitemizi temsilen katılan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal İyem ve Genel Sekreter V. Doç. Dr. Bertan Akyol ile Türkiye'nin "Milli Teknoloji Ekosisteminde" rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 121 kurumun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Festivalin açılış konuşmasını yapan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar gençlere hitaben gerçekleştirdiği konuşmasında, "Türkiye Yüzyılı'na sizler ve eserleriniz damga vuracak" dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise konuşmasında bu yıl 337 bin takım 1 milyon yarışmacıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir rekora imza attıklarını belirterek; “TEKNOFEST kuşağını her daim himaye eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm paydaşlarımıza, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Tam bağımsız bir Türkiye için ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonuyla başlatılan TEKNOFEST İzmir’de; teknoloji ve girişim yarışmaları, hava gösterileri, hava ve kara araçları sergisi, eğitici atölye etkinlikleri, dikey rüzgâr tüneli, simülasyon deneyim alanları, ‘Refik Anadol Makine Hatıraları: Uzay Sergisi’, planetaryum gösterimleri ve sahne gösterileri yer alacak. Festivalde, ayrıca Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır sohbet ederek istişarelerde bulundu. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemal İyem ve Genel Sekreter V. Doç. Dr. Bertan Akyol’un Üniversitemiz öğrencilerini Rektörlük önünden hareket eden araçlarla uğurladığı ve 5 gün sürecek festivalde ayrıca ‘Deneyap Fikir Maratonu’ ve ‘Deneyap Makeathon’, ‘Take Off Girişim Zirvesi’ ön etkinlikleri de milli teknoloji hamlesine katkı sunacak.