Haberler

TÜBİTAK’tan Fen Fakültesine Proje Desteği

16 Ağustos 2022 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 458 kez okundu

Üniversitemiz Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ethem Aktürk tarafından yürütülecek proje , 2022 yılı birinci çağırısı kapsamında 1001 projesi olarak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenecek.

‘Saf ve Janus Ni-Dihalidlerden Elde Edilen Düzlemsel ve Katlı Heteroyapıların Manyetik Skyrmion Durumlarının Belirlenmesi’ başlıklı proje ile NiX2 (X=Cl, Br, I) malzemelerin Janus formlarının yani NiICl, NiIBr ve NiBrCl, Janus-Janus (NiBrCl-NiICl ve NiICl-NiIBr) ve saf-Janus (NiCl2-NiBrCl, NiBr2-NiICl ve NiI2-NiIBr) düzlemsel ve katlı heteroyapılarının manyetik ve elektronik özelliklerinin ortaya çıkarılması ve bu özelliklerin Dzyaloshinskii-Moriya etkileşmesi, tabakalar arasında etkileşmeler ve halojen çeşitlerinin değişimi gibi faktörlere bağımlılığının belirlenmesi hedeflenmekte. Heteroyapıların skyrimion fazına sahip olup olmadığı ve heteroyapıların kombinasyonuna bağlı olarak manyetik özellikler ve skyrmion fazının nasıl değiştiği, arayüzeyde ortaya çıkan elektriksel polarizasyonun faz üzerindeki etkisi detaylı olarak incelenecek.

 

Prof. Dr. Ethem Aktürk’ün yürütücülüğünü yaptığı projede araştırmacı olarak Dr. Yelda Kadıoğlu (ADÜ Fizik Bölümü), Doç. Dr. Ümit Akıncı ve Doç. Dr. Yusuf Yüksel (Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Bölümü) yer alıyor.