Haberler

Üniversitemiz Akademik Yıl Açılış Töreni Hulusi Akar’ın Teşrifleriyle Gerçekleşti

21 Kasım 2023 Salı - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 3229 kez okundu

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, 2023-2024 Akademik Yıl Açılış Töreni vesilesiyle Üniversitemize teşrif eden TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve 28. Dönem AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar’ı, 21 Kasım 2023 tarihinde makamında ağırladı.

Tören öncesi Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Kent tarafından makamında ağırlanan Hulusi Akar, Üniversitemiz şeref defterini imzaladı.

Üniversitemiz 2023-2024 Akademik Yıl Açılış Töreni, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve 28. Dönem AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar’ın teşrifleriyle Atatürk Kongre Merkezi Yörük Ali Efe Salonu’nda gerçekleşti.

Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Kent’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene; TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve 28. Dönem AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Aydın Valisi Yakup Canbolat, il protokolü, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Akademik Yıl Açılış Töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından zeybek gösterisi ile devam etti. 

Yeni akademik yıla her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni umutlarla başladıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Kent, küreselleşen dünyada başarılı ve mutlu bir gelecek için Üniversitelere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Üniversitemizin, 30 yılı aşkın süredir köklü bir geçmişi ve güçlü alt yapısıyla eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, girişimcilik, toplumsal katkı ve kurumsal gelişme gibi temel faaliyet alanlarında önemli bir rol üstlendiğini belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Kurumumuzun yeni dönem stratejik planı, ilimizin ve bölgemizin avantajlarını ve güçlü yönlerini kullanarak, gelişmeye açık alanlarımızı güçlendirme, temel faaliyet alanlarına yönelik hedeflerimizi belirleme ve kaynaklarımızı etkin ve verimli bir şekilde kullanma kararlılığıyla oluşturulmaktadır. Üniversitemiz, stratejik planlama sürecinde, eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek, akademik araştırmaları teşvik etmek, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının uluslararası deneyimlerini artırmak, AR-GE, inovasyon faaliyetlerini desteklemek, yeni iş birlikleri ve projeler geliştirmek gibi hedefleri belirlemektedir. Bu bağlamda Üniversitemizde bir ilki gerçekleştirerek; Akreditasyon ve Derecelendirme Ofisi, Sürdürülebilirlik Ofisi ve Büyük Veri Ofisi gibi önemli adımları atarak etkili bir itibar yönetimi yapacağız. Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin tanınırlığını inşallah kendi kaynaklarımızı etkin bir biçimde kullanarak artıracağız.” dedi.

Üniversitemizin Aydın’a ve ülkemiz yükseköğretimine en büyük katkıları sağlaması yönünde hiç bitmeyecek bir enerjiye ve her zaman aktif olan bir sinerjiye sahip olduğunu vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Kent, “Göreve geldiğimiz günden bu yana gerek Aydın’da gerekse Ankara’da sanayi, ticaret ve meslek odalarımızın yanında sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerimizi güçlendirerek üniversite-şehir entegrasyonunu sağlayıp eğitimde ve üretimde aktif oyuncu olmayı hedefledik ve bunda önemli bir noktaya geldik. Ancak tabii ki bunu da geliştireceğiz; bu konuda tüm aktörlerin desteğine ve özverisine hep ihtiyacımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Efeler diyarı Aydın’a değer katan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi için önemli bir günde burada bulunmaktan ve Akademik Yıl Açılış Töreni'nde 'İlk Dersi' verecek olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Hulusi Akar, “Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin adını, Türk siyasetine altın harflerle işletmiş Merhum Başbakanımız Adnan Menderes’ten alması, onu çok özel kılmaktadır. Bu ülke kendisini her zaman rahmetle anacaktır, değerlerini yaşatacaktır. Bu vesileyle Aydın ilimizin ne kadar değerli olduğunu bir kere daha görmüş olduk. Üniversitemiz her geçen gün çalışmalarının üstüne eklemeler yaparak yoluna devam etmektedir. Yapılacak daha çok şey var. Dünyada ilim her an gelişmekte, değişmekte olup bizlerin de bunları takip ederek kendi kişilik ve hükümlerimizle bunlara ayak uydurmak zorundayız.” dedi.

Milletimizin vatan ve millet söz konusu olduğunda tek vücut olarak mücadele verdiğini dile getiren Hulusi Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye’ye ulaşabilmek için gayret gösteriyoruz. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uluslararası ortamda özne haline gelmiştir. 3 kıtada etki alanımız var, diğer bütün dünyada da ilgi alanımız var. Nasıl ki, atalarımız yüzyıllarca yedi iklim, 3 kıtaya barışı, huzuru, istikrarı taşımışlarsa bu misyon tekerrür ediyor. Artık söz dinleyen değil, sözü dinlenen Türkiye olmak yolunda büyük adımlarla ilerlemeyi devam ettiriyoruz. Uluslararası ortamda kendi görüşümüzü kişilikli politikalarla ortaya koyabiliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin geldiği nokta itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin misyonu gelişti, değişti. Kahraman Mehmetçik, Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı operasyonlarını yaptı, yapıyor. Ne için yapıyor? Ülkemizin bekası ve refahı için. Bizim herhangi bir şekilde ne tarihte ne de günümüzde emperyalist amaçlarımız olmamıştır. Tek derdimiz hudutlarımızın güvenliği. Giriş ve çıkışlar kontrol altında olsun. Bunun için çalışıyoruz. En ileri teknolojiyle hudutlarımız korunuyor. Bu nedenle 85 milyon tek vücut olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Üniversitemizin akademik yılının ülkemize, ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Hulusi Akar, Ülkemizin geleceği olan gençlere seslenerek “Sizler Türkiye’nin geleceğisiniz. Bilgi en büyük güçtür. Bilgiyi üretip bilgiye sahip olun. Bilgiyi insanların hayrına kullanın.” diyerek konuşmasına son verdi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent’in, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar’a hediye takdiminde bulunmasının ardından ‘Akademik Yıl Açılış Töreni’ sona erdi.

Törenin ardından kampüs ziyaretlerine devam eden TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve 28. Dönem AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Rektörlük Senato Salonu’nda öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin merak ettikleri sorunları yanıtlayan TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, öğrencilere hayat boyu öğrenmenin ve entelektüel bakış açısı kazanmanın önemini vurgulayarak kendilerini devamlı geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Programın devamında ADÜ Teknokent’i ziyaret eden Hulusi Akar, ADÜ Teknokent’teki firma sahipleriyle bir araya gelerek bölgedeki firmaların çalışmaları ve yapılan/yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bilgiler alarak istişarelerde bulundu.

Ziyaretlerinin ardından kampüs programı sona eren Akar, Demokrasi Müzesi’ni ziyaret etmek için kampüsten ayrıldı.39