Haberler

Üniversitemizde Aydındaki Milli Mücadele Konuşuldu

8 Nisan 2019 Pazartesi - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 608 kez okundu

Üniversitemiz Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen kütüphane sohbetlerinde Sabahattin Burhan 8 Nisan 2019 tarihinde Üniversitemiz Kütüphane Seminer Salonu’nda dinleyicilerle buluştu.

Egenin  Kurtuluş  Destanı Yörük Ali Efe ,Sökeli Cafer Efe,  Çete Ayşe, Çiftlikli Çete Kübra Efe, Çakırcalı Mehmed Efe  ve daha birçok kitabın yazarı olan Sabahattin Burhan programa davetlerinden ve  desteklerinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Danışmanımız Hüseyin Turgut ve Kütüphane Dokümantasyon Dairesi Başkan V. Özden  Faydalıgül’e teşekkür ederek konuşmasına başladı.

 

Yazar  Sabahattin Burhan; “Bulunduğumuz bu  Aydın topraklarından birkaç olay anlatmak istiyorum. Anlatınca sizde takdir edeceksiniz ki Homeros’un İlyada’sı ve Odysseia’ndan, Fransızların  Chanson De Roland’ından, Rusların İgoru’ndan, Finlerin  Kalevalası’ndan, Japonların  Şintosu’ndan  daha güzel  daha mükemmel daha kahramanca olaylar yaşandığını  anlattığımda anlayacaksınız. Bu anlattıklarım yıllara dayanan bir birikim, canlı şahitlerden dinlediğim olaylardır”dedi.

Sabahattin Burhan;  “Aydın 27 Mayıs 1919 işgalini yaşadı, düşman kuvvetlerinin bu topraklarda yapmadığı kötülük yoktu. Askerimiz yok, silahımız yok, mevcut olan  silahları da Mondros Ateşkes Antlaşması’na göre kullanamıyoruz. Düşmanı yurdumuzdan kovmak için efelerimiz çıkmış meydana. Düşmanın karşısındaki bizim  kuvvetlerimiz nizami değil, milis kuvvetler ve sadece bir avuç. Artık bu kuvvetler yenilirse burada düşmanla mücadele edecek  kimse kalmıyor” dedi. Bey caminin önündeki abidenin hikayesini de paylaşan yazar Sabahattin Burhan , konuşmasının sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayarak kitaplarını imzaladı.

Milli Mücadele’nin 100.Yılı Etkinlikleri Müjdesi

Eserleri ile şehrimizin ve bölgemizin Milli Mücadele ve Kurtuluş Destanı'nı en ideal şekilde anlatan Sabahattin Burhan Bey'in Aydın şehrinin medar-ı iftiharlarından olduğunu ve onu Üniversitemizde ağırlamaktan onur duyduğunu dile  getiren Rektör Danışmanımız Hüseyin Turgut,Sabahattin Burhan’ a Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir adına teşekkür belgesi ve Üniversitemiz hediyelerinden takdim etti. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in istekleri doğrultusunda "Milli Mücadele'nin 100. Yılı" münasebetiyle önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan programların ilkini sözlü tarih dersi şeklinde değerli yazarımız Sabahattin Burhan Bey ile başlatmış olduk. Yazarımızın Kuvay-ı Milliye ve Efeler üzerine gerçekleştirdiği ve bundan sonraki süreçte de nitelikli program içerikleri ve konuklarla daha geniş katılımla sürdürülecek programların devam edeceğini belirtti.

Katılımcılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.