Haberler

Üniversitemizde ‘Fatih, Fetih ve Medeniyet’ Temalı Konferans Düzenlendi

25 Mayıs 2023 Perşembe - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 262 kez okundu

Üniversitemiz İslam Araştırma Topluluğu tarafından 25 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen ve Dr. Öğretim Üyesi Kemal Ramazan Haykıran’ın konuşmacı olarak katıldığı “Fatih, Fetih ve Medeniyet” başlıklı konferans, AİSYEM Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Programa; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İyem ve Prof. Dr. Nuh Kılıç, öğrenciler, topluluk temsilcileri ve davetliler katıldı.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kemal Ramazan Haykıran konuşmasında, 570. yılında İstanbul’un fethinin dünya tarihi açısından önemli olaylardan birisi olduğunu belirterek; “Bir çağı kapatıp bir çağı başlatan bu olay, dünya tarihinin önemli bir kırılma noktasıdır. Özellikle Avrupa’da feodal dönemin bitip yeni çağın başlamasını sağlayan İstanbul’un fethi bu özelliği sağlamıştır.” dedi. 

Fatih Sultan Mehmet Han’ın bilinmeyen yönleri, kişiliği, fetihten önce yapılan savaş hazırlıkları gibi konuların ele alındığı konferansta İstanbul’un fethinde kullanılan topların surları yıkabiliyor olması gerçeğinin Avrupa’daki surlar içindeki güvenliği tartışır hale getirdiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran, “Bu durum feodal kalıpların yıkılıp yeni imparatorlukların ortaya çıkmasını beraberinde getirmiştir. Türkler burada kültür ve medeniyet dünyasında takip eden yüzyıllarda İstanbul’u inşa edip şehre hak ettiği değeri vermiş olacaktır.” dedi.

Program, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent’in Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran’a katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.