Haberler

Üniversitemizde ‘Sıfır Atık Yönetim Sisteminin Uygulanması’ Adlı Eğitim Semineri Düzenlendi

15 Kasım 2023 Çarşamba - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 425 kez okundu

Üniversitemiz Sıfır Atık Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘Sıfır Atık Yönetim Sisteminin Uygulanması’ başlıklı eğitim semineri, 15 Kasım 2023 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Aydın Bey Salonu’nda gerçekleşti.

Eğitim seminerine, Üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcıları V. Tanfer Bilge ve Ramazan Bilir ile sıfır atık birim sorumluları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esin Poyrazoğlu, Sıfır Atık Projesinin; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek oluşumun engellenmesi veya azaltılması, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan ‘Atık Yönetim Felsefesi’ olarak tanımlanan bir hedef olduğunu belirtti.

Üniversitemizde Sıfır Atık Projesi kapsamında, sıfır atık birim sorumlularının belirlediğini, ekipman ve donanım temininin sağlandığını, hedeflenen ilkeler doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Doç. Dr. Esin Poyrazoğlu, “Sıfır Atık Projesi”nin Üniversitemizde uygulanmasına ilişkin esasları aktardı.

Seminerde eğitmen olarak yer alan Buharkent Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Mithat Evrim Demir gerçekleştirdiği sunumunda, planlama aşamasında atıkların tespiti, atıklara göre ihtiyaç analizi, birikme ekipmanlarının nerelere konulacağı ve bina dışına konulacak birikme ekipmanları hakkında sıfır atık birim sorumlularına bilgi verdi.

Seminer, soru-cevap bölümünün ardından katılımcılara belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

 39