Haberler

Üniversitemizde Yükseköğretim Alanında Yeni Bir Uluslararası İş Birliği Gerçekleşti

22 Şubat 2021 Pazartesi - Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü - 1010 kez okundu

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalında yürütülen tez çalışması ile Üniversitemiz yeni bir uluslararası antlaşma gerçekleştirdi. Anlaşmayla yüksek lisans öğrencimizin tezi Polonya Siedlce Üniversitesi ile birlikte yürütülecek. Tez, Avrupa’da bir üniversite ile gerçekleştirilen ilk ilk aktif proje olması bakımından da önem taşıyor.

Köşk Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Ayşe Demet Karaman danışmanlığında ve Dyt. Hatice Ezgi Baydal Küçüközdemir tarafından, yürütülen araştırma projesi, Üniversitemiz ve Siedlce University of Natural Sciences and Humanities- Polonya ile ortaklaşa iki merkezli olarak yürütülecek.

Üniversiteler arası yapılan bu iş birliğinin Üniversitemiz ve Polonya arasında gerçekleşen ilk protokol olduğunu belirten Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdal Öğüt, projenin ayrıca Beslenme ve Diyetetik ABD’nda uluslararası alanda yürütülen ilk tez projesi olduğunu ifade etti.

Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdal Öğüt, yüksek lisans öğrencimiz Dyt. Hatice Ezgi Baydal Küçüközdemir ve danışmanı Prof. Dr. Ayşe Demet Karaman’a destekleri için başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’e, Prof. Dr. Cumali Öksüz’e, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Süleyman Aypak ve Uluslararası İlişkiler Birimi Direktörü Öncel Sencerman’ a teşekkürlerini ifade etti.

Projenin Üniversitemizin YÖK kalite puanını arttırılması ve uluslararası alanda adımızı duyurması adına önem taşıdığını belirten Köşk Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Ayşe Demet Karaman, “ Üniversitemizin mevcut uluslararası antlaşmaları Bosna Hersek, Rusya, Ukrayna, Kırgızistan ve İspanya ile yapılmıştır. Polonya ile yapılan bu antlaşma ile iki üniversite arasında bir yüksek lisans tezinin yürütülmesi ve bu nedenle Avrupa’da yapılan ilk aktif antlaşma olması açısından Üniversitemiz için önemli olmaktadır.” dedi.